Дефицитът на кадри предизвиква бум в заплатите

16.01.2008 | 14:45
по статията работи: Лили Бончева
Дефицитът на кадри вече засяга цялата икономика, а не само отделни браншове. Няма ресурс за големите проекти, фирми не издържат надпреварата в заплатите
Дефицитът на кадри предизвиква бум в заплатите

Дефицитът на кадри вече засяга цялата икономика, а не само отделни браншове, показват наблюденията на големите агенции за подбор на персонал. Недостигът и на специалисти, и на общи работници е толкова голям, че ще се превърне в сериозна пречка не само пред големите инфраструктурни строежи като магистрала "Тракия" и АЕЦ "Белене", но и пред всякакви нови проекти.

Търсенето на работна ръка във всички сектори и на всички равнища вече в пъти надвишава предлагането. В опита си да задържат кадрите си или да привлекат нови през миналата година повечето компании увеличиха заплатите до нива, които не отговарят на производителността, отбелязват специалистите по човешки ресурси. Това е основанието за предвиждането им, че през тази година ще има фирми, които няма да издържат на натиска на пазара на труда и ще преустановят бизнеса си или ще го изнесат в други страни.

Специалистите по подбор на персонал от дълго време сигнализират за задълбочаващата се тенденция към недостиг на кадри. По думите на Георги Първанов, който е мениджър в една от големите консултантски компании в сферата на човешките ресурси - "Консултим", почти навсякъде в страната безработицата клони към нула. По официални данни през ноември 2007 г. тя е била под 7 на сто, а през лятото - още по-ниска.

Всичко, което ще се случва през тази година, ще се върти около недостига на кадри и опитите на компаниите да се справят с него, каза вчера на пресконференция Светозар Петров - мениджърът на друга от големите агенции - "Джобтайгър". По думите му кризата за работна ръка може сериозно да засегне инфраструктурните проекти, които ще се изпълняват в България в близко бъдеще. "Предстоящото изграждане на АЕЦ "Белене", строежът на магистрали и на нови мощности в "Марица-изток 1" изисква ресурс, какъвто просто няма. Дори и да се съберат всички заварчици на едно място, пак няма да достигнат броя, необходим за изграждането на всички проекти", добави той.

Липсата на кадри ще забави не само големите проекти, но ще попречи и на изграждането на молове, на предприятия, на всякакви обекти, допълва Георги Първанов от "Консултим".

Според специалистите спешно трябва да бъде намерено решение на проблема с липсата на персонал. От "Джобтайгър" казват, че за някои сектори е необходимо да се помисли за внос на кадри. Според Петров обаче страната трябва да привлича работна ръка от чужбина едва след като има установена ясна държавна политика. Не може да каним някакви хора и да не знаем какво да правим с тях след 20 години, допълни Петров.

Според Георги Първанов вносът на кадри става неизбежен. Има сектори, в които компании вече се опитват да назначават специалисти от съседни страни. Това се случва във фирми от ИТ индустрията.

Дефицитът на трудовия пазар принуди работодателите през миналата година да увеличат заплатите с по-голям процент от предвидения, сочи информацията на HR специалистите. Това нареди страната на едно от първите места в Европа по ръст на заплатите, показва официалната статистика на Европейския съюз ). По данни на HR реалното увеличение на заплатите през 2007 г. е било 20 на сто (такива са данните и на работодателските организации), а от "Джобтайгър" прогнозират, че тази година ръстът ще е 15%. Компаниите следят нивата на заплатите при конкурентите си и за да задържат ценните си кадри, дават повече пари, каза Дарина Пенева от компанията за подбор на висш персонал "Стантън чейз". По думите й пазарът в България все още не е регулиран и разликата в заплатите за една и съща позиция може да е много чувствителна.

Според друга HR компания - "Менпауър", увеличението на заплатите тази година ще е между 15-20 на сто. За по-специфични професии като финансист с два западни езика ръстът може да стигне и 30%. Именно недостигът е причината кадрите в някои сектори да са прекалено надценени и да получават възнаграждения, които не са в синхрон с продуктивността. Миналото лято например сервитьори по морето са подписвали договори за заплати от 1000 лв., казаха от "Джобтайгър". В подобно положение са строителните работници. Вече с традиционно високи заплати са ИТ специалистите, при които началната заплата е около 1000 лв. За високо квалифициран маркетолог с опит някои компании са готови да дадат от 6 до 20 хил. лв. месечна заплата, казаха от "Джобтайгър". Според "Менпауър" сред надценените професии са и счетоводителите, търговците и финансовите аналитици.

Консултантите обръщат внимание обаче, че в някои компании нивата на заплатите вече са достигнали здравословния максимум, след който вече фирмите биха работили на загуба. Не всички могат да си позволят да продължават с големите увеличения, каза Петров. Той дори смята, че ако тенденцията се запази, някои бизнеси ще бъдат принудени да преустановят работа, някои предприятия ще бъдат изправени пред необходимостта да затворят.

От "Менпауър" и "Консултим" казват, че едва ли ще се стигне до фалити, но до забавяне на развитието - със сигурност. Още през миналата година компании от шивашката индустрия обявиха, че обмислят възможността да изнесат производството си в други страни. Като потенциални пазари се определят Молдова, Македония и други държави със сходни условия.

Чуждите инвеститори също търпят негативите на дефицита на кадри. От "Менпауър" не изключват чуждестранни компании да отложат решението си дали да влязат на пазара, а тези, които вече оперират в България, вероятно ще се замислят дали да инвестират повече в специфични корпоративни обучения.

--------------------------------------------------------------------------------

ЕЦБ ще охлажда очакванията за високи заплати

Европейската централна банка ще действа решително при всеки сигнал за оформяне на спирала на заплатите на фона на растящ натиск в ЕС за увеличаване на заплащането, включително в обществения сектор, предупреди вчера в Берлин Аксел Вебер, член на управителния съвет на ЕЦБ. В Германия на започналите преди седмица преговори за колективни трудови договори синдикатите настояват за увеличение между 8 и 11% при инфлация от 3.1% в еврозоната и при цел на ЕЦБ от 2% годишно. Данните за инфлацията са най-високите от над 6 години насам и за повишаване на заплатите настояват още служители в рязко забавилата растежа си с края на строителния бум Испания, както и в Белгия.

Вебер допълни, че проблем създават и нагласите на хората за задаваща се още по-висока инфлация, които застрашават стабилността на цените. "Ако тези очаквания се доближат до нашите норми за стабилност, ще действаме решително и ако е необходимо, изпреварващо", каза Вебер.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...