Дмитрий Медведев: "Може да продължим пътя, започнат от Владимир Путин"

02.03.2008 | 23:20
по статията работи: Апостол Апостолов
Путин: "Изборите бяха в съответствие с Конституцията". Медведев печели с 67% изборите за президент. Избирателният процес днес е наблюдаван от над 300 представители на международни организации.
Дмитрий Медведев: "Може да продължим пътя, започнат от Владимир Путин"

Дмитрий Медведев печели президентските избори в Русия с 67%, заяви председателят на Централната избирателна комисия на страната Владимир Чуров, цитиран от Интерфакс.

На второ място
е Генадий Зюганов с 19,84%. Той заяви, че е доволен от постигнатия резултат, но изрази загриженост заради нарушения в гласуването в някои региони. Зюганов заяви още, че ще сезира закона заради нарушенията, съобщи агенция ИТАР-ТАСС.

"Особено сме загрижени относно тоталното фалшифициране на места“, заяви пред репортери лидерът на комунистите Генади Зюганов, във връзка с информации за голяма избирателна активност в някои региони.

Трети се нарежда Владимир Жириновски с 12,74% от гласовете. Според официалните данни, четвърти е Андрей Богданов с 1,5% от вота.

Дмитрий Медведев се появи за кратко на сцена на рок концерт на Червения площад до президента Владимир Путин и обеща стабилност и продължаване на политиката на неговия наставник.

"Може да продължим пътя, започнат от Владимир Путин, и имаме всички възможности да го направим“, каза Медведев, който беше облечен с дънки и кожено яке.

"Изборите се състояха. Нашият кандидат Дмитрий Анатолиевич Медведев води уверено. Изборите бяха в съответствие с Конституцията“, каза Путин.

Изборният ден

Сериозни нарушения не са регистрирани, заяви заместник-министърът на вътрешните работи Александър Чекалин, цитиран от Интерфакс. Той отбеляза, че за сигурността в страната в изборния ден са се грижили 450 хиляди служители на милицията, включително 150 хиляди военнослужещи от вътрешни войски.

"Изборите имаха профилактичен ефект. Престъпността в изборния ден е намаляла с една трета в сравнение с обичайните дни“, добави той.

Днес заради часовите зони в Руската федерация, изборният ден започна още в 23 часа московско време на 1 март (22 часа българско) в Чукотка и Камчатка, съобщи БГНЕС.

107 млн. души имаха право на глас. Избирателният процес е наблюдаван от над 300 представители на международни организации, сред които Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ), Международната асамблея на Общността на независимите държави и др.

Кадрови помени прогнозират политолозите

Руските политолози прогнозират кадрови промени във федералните органи на властта, предаде Интерфакс.

Могат да се случат големи промени на федерално и регионално равнище. Някои от промените могат да бъдат извършени в най-скоро време. Във всеки случай те ще се случат в течение на една година“, заяви политологът и член на научния съвет на московския център "Карнеги" Алексей Малашенко.

Алексей Малашенко също смята, че след президентските избори е възможно подобряването на отношенията с Европа, включително с Великобритания. Освен това е възможно и стартирането на дългоочакваните преговори между Русия и Европейския съюз за нов стратегически договор.

Друг политолог, президентът на Фонд "Експертиза“ Марк Урнов, смята, че сериозните кадрови промени няма да започнат веднага. Той смята, че след президентските избори съществуват реални възможности за подобряването на отношенията със Запада.

"В отношенията с Китай ще започне сложен период, който не зависи от това кой е на власт в Русия. В икономическите отношения ние се превръщаме в младши партньор и доставчик на енергоресурси. Китай вече не се нуждае от наши нови технологии, а иска от нас въглеводороди“, заяви още Карнеги.



Конституционни права на президента


Руският държавен глава се избира за четиригодишен мандат. Едно и също лице не може да заема този пост повече от два поредни мандата. Президентът определя основните направления на вътрешната и външна политика на страната.

Руският президент назначава, със съгласието на Държавната Дума, премиер. Той има право да води заседанията на правителството, както и да взема решения за неговата оставка. По предложение на премиера, държавният глава може да назначава и освобождава от длъжност вицепремиери и министри.

В правомощията на президента са да насрочва избори за Държавна Дума, да внася законопроекти в нея,  да подписва и обнародва федералните закони.


Кой е Дмитрий Медведев ?

Дмитрий Анатолиевич Медведев е роден на 14 септември 1965 г. в Ленинград  (днес Санкт Петербург) в семейството на професор и филолог. През 1987 г. той завършва юридическия факултет на Ленинградския държавен университет (по-късно СПбДУ), а три години по-късно – докторантура в ЛГУ, защитавайки кандидатска дисертация на тема: "Проблеми на реализацията на гражданската правосубектност на държавните предприятия“. До 1999 г. Медведев е бил доцент към Катедрата по гражданско право на юридическия факултет на СПбДУ. Едновременно с това се занимава с частна правна практика.

От 1990 до 1994 г. е бил съучредител на няколко компании. През 1993 г.заема длъжността директор по юридическите въпроси в дърводобивната компания "Илим Палп Ентерпрайзиз“. През същата година е и съучредител на компанията "Финцел“.

През 1996 г. "Илим Палп Ентерпрайзиз“ се трансформира и 20% от нея стават собственост на Медведев. Той напуска ръководството на компанията през есента на 1999 г.

През 1990-1991 г. Медведев става съветник на председателя на Ленинградския градски съвет Анатолий Собчак, а от 1991 до 1996 г., в качеството си на правен експерт, влиза в Комитета за международни контакти на кметството в Санкт Петербург. Там се запознава с Владимир Путин, който по-късно го кани на работа в кремълската администрация.

През есента на 1999 г., по предложение на Путин, който заема по това време длъжността министър-председател, Медведев е назначен за заместник-ръководител на апарата на руското правителство. На 31 декември 1999 г., след като става изпълняващ длъжността президент, Путин назначава Медведев за заместник на Александър Волошин, който по това време е ръководител на президентската администрация.

В началото на 2000 г. Медведев оглавява предизборния щаб на Владимир Путин, по време на президентската кампания. През юни 2000 г. с президентски указ е обявен за първи заместник-ръководител на президентската администрация. Този пост той заема до 2003 г. На тази длъжност Медведев отговаря за планирането на работния график на президента и координирането на работата на президентската администрация и правителството. Освен това, през 2000 г. Медведев става председател на Съвета на директорите на "Газпром“, през 2001 г. отстъпва този пост на Рем Вяхирев, но след година отново е избран на тази длъжност. На 30 октомври Медведев е назначен за ръководител на президентската администрация на мястото на подалия оставка Волошин.

През ноември 2003 г. влиза в Съвета за сигурност на Русия, а през април 2004 г. получава статут на постоянен член на Съвета за сигурност.

На 14 ноември 2005 г. Путин освобождава Медведев от заемания пост и го назначава за първи вицепремиер на руското правителство. На този пост Медведев отговаря за реформите в сферата на образованието и здравеопазването, жилищно-комуналната сфера и земеделието. В правителството на Виктор Зубков, което е съставено на 24 септември, Медведев остава на поста първи вицепремиер.

На 10 декември 2007 г. лидерите на "Единна Русия", "Справедлива Русия", Аграрната партия и партията "Гражданска сила" заедно издигат кандидатурата на Дмитрий Медведев за президент на Русия.

Настоящият държавен глава на страната Владимир Путин подкрепя инициативата на партиите. От своя страна Медведев обяви, че в случай на победа възнамерява да назначи Путин на длъжността министър-председател, последният приема.

Дмитрий Медведев е действителен държавен съветник 1 клас. Той е носител на наградата на руското правителство в областта на образованието за 2001 г. за тритомния учебник "Гражданско право“, който многократно е преиздаван. От 2005 г. е почетен доктор по право на юридическия факултет Санкт Петербургския държавен университет. Медведев е известен сред специалистите със своите монографии в областта на транспортното право, правното регулиране на кредитни взаимоотношения и др.

Дмитрий Медведев се е доказал като грамотен юрист и добър администратор. Той е смятан за водеща фигура сред либералите в Кремъл. Медведев е женен и има син.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...