До 2017 г. глобалните обеми от изхвърлени хладилници, телевизори, клетъчни телефони, компютри, монитори и други електронни отпадъци ще тежат 200 пъти повече от теглото на Емпайър стейт билдинг, предрича нов доклад, цитиран от „Машабъл“.
Тревожната прогноза е базирана на данни, събрани от най-различни източници: агенции към ООН, правителствата, неправителствени и научни организации. Всичките те си партнират в проект, наречен „Инициатива за решаване на проблема с електронните отпадъци“ (StEP).
Според експертите високотехнологичният боклук ще се увеличи с една трета през следващите пет години, като основните му генератори ще бъдат САЩ и Китай. Дотогава отпадъците ще достигнат общо тегло от 65 млн. тона – количество, което ще тежи колкото 11 големи пирамиди в Гиза.
Като част от инициативата StEP е и създадената карта на световните електронни отпадъци. Според нея за 2012 г. всеки българин е изхвърлил средно по 8,36 кг. електронни отпадъци, като България е генерирала общо 60 хиляди тона високотехнологичен боклук.
В световен мащаб данните сочат, че за миналата година човечеството е генерирало близо 49 млн. тона отпадъци. Така на всеки жител на планетата са се падали по около 20 кг.
Досега създаването на изчерпателни данни на глобалните електронни отпадъци, е било трудна задача, тъй като различните страни ги дефинират по различен начин. В САЩ например включват в статистиката единствено потребителската електроника като телевизори и компютри, докато европейските нации слагат в кюпа и всичко останало, което разполага с електрическо захранване от кабели или батерии.