Миналия четвъртък стана ясно, че Министерството на финансите (МФ) изготвя пакет от законови предложения, свързани с намаляване на лихвите по банковите кредити у нас. Това стана ясно от думите на вицепремиера Симеон Дянков тогава. Още на следващия ден ентусиазмът на финансовия министър беше "охладен" от думите на президента Росен Плевнелиев. Той заяви след среща с управителя на БНБ, че: "Лихвите на банките в България трудно могат да бъдат намалени с административни мерки, защото това зависи от условията на икономическата среда".
Днес предложенията на Дянков продължиха да разделят мненията:
Изпълнителният председател на Българската стопанска камара (БСК) Божидар Данев заяви за програма "Хоризонт", че подкрепя идеите на вицепремиера и финансов министър за промяна в лихвената политика на банките, защото това ще улесни бизнеса, основно потребяващ кредити.
Камарата иска да се премахне едностранното променяне на условията от страна на банките както за депозанти, така и за кредитополучатели. По този повод Данев се мотивира: "В края на крайщата банката е посредник между парите на спестители и средствата, които получават инвеститорите и кредитополучателите, това е ролята на банката".
Държавата има възможност да се намеси на пазара, но мерките, които предлага за понижаване на лихвите, трябва да станат част от цялостна програма. Това каза от своя страна финансистът Красимир Ангарски. Той коментира трите мерки за понижаване на лихвите по следния начин: Първо, те задължително да се обвържат с някои от най-разпространените банкови индекси, второ - да бъдат забранени част от таксите, които се плащат на банките, и трето - по-сериозна регулация на фирмите, които теглят тъй наречените "бързи кредити".
Това е поредният пиар на правителството и като не знаеш какво правиш и как да го направиш, се хващаш за такива действия, които за хората, които не разбират, звучат много
популярно, но за специалистите са по-скоро смехотворни за целта, която трябва да постигнат. Тези три мерки не могат да постигнат сваляне на лихвите. Това каза бившият
заместник-министър на финансите Любомир Дацов. Той допълни още, че потребителният кредит в България не е с най-голяма лихва.
Активността на хората е най-вече в посока ипотечно кредитиране, което вероятно ще бъде и най-активният сегмент и за 2012 година. Това заяви кредитният консултант Тихомир
Тошев. Относно потребителските кредити, по думите на експерта хората все още са предпазливи. В момента лихвите в евро и в лева по ипотеките са с около 2- 2,5% по–надолу и са на нивата от
2008 година. Лихвите по потребителските кредити също са спаднали с около 1-1,5%.
Според Тошев мерките на финансовия министър ще доведат само до по-голяма прозрачност при определяне на лихвите в България, но не и до намалението им.
Междувременно премиерът Бойко Борисов се срещна днес в Министерския съвет с представители на банковия сектор в страната. По време на разговорите бяха обсъдени моментното състояние на сектора и идеите на финансовото министерство за законодателни промени в сферата.
На срещата беше решено да се създаде работна група между представители на банките и Министерство на финансите, която да продължи да обсъжда предложените мерки. На срещата присъства ресорният министър Симеон Дянков, информира пресцентърът на МС.