В срок до 6 октомври кандидатите за обезщетение заради ешерихия коли по подмярката "Изтегляне от пазара" могат да подадат счетоводни документи за доказване на реалните добиви на стопанствата си за периода 25 май - 19 юни. Това съобщиха от пресцентъра на Държавен фонд "Земеделие" , съобщи БТА.
При доказването им производителите ще получат обезщетение в зависимост от реалните си добиви, а не както досега - според площите, от които е добита продукцията, средните добиви за съответните зеленчуци и количествата продукти, реализирани на пазара, коментираха от пресслужбата на фонд "Земеделие".
Припомняме, че през месеците май и юни българските и европейските производители претърпяха големи загуби вследствие рязкото спадане на продажбите заради разпространилата се епидемия от ешерихия коли. В хода на масовата паника, Европейската комисия (ЕК) първоначално предложи компенсация в размер на 150 млн. евро, както писа econ.bg на 7 юни.
След като производителите изтъкнаха, че предложената сума е крайно недостатъчна да покрие загубите дори на една от големите европейски държави, на 15 юни Европейската комисия обяви, че в крайна сметка може да отпусне 210 млн. евро, като с тези субсидии засегнатите производителите ще могат да възстановят поне 50% от стойността на изтеглените от пазара продукти.
Същия ден министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов съобщи, че изплащането на компенсации ще започне от 22 юли и ще продължи до 15 октомври, като сумите ще се изчисляват върху количеството изтеглена от пазара, неоползотворена или унищожена продукция.
В развитие на казуса е опоменато, че обезщетенията ще се сумират на базата на количествата реално произведени стоки.
Промяната в условията се налага заради оранжерийните производители, чиито добиви от декар значително надвишават средните. В тези случаи се предвижда изключение в Наредбата за прилагане на извънредни мерки за подпомагане на пазара в сектора на зеленчуците, което позволява размерът на обезщетението да се базира на реалните добиви.
Ако те надвишават с повече от 30 на сто средните добиви за 25 май - 19 юни, размерът им ще се коригира и няма да надхвърля 130 процента от средните добиви за посочения период.
Решението, което засяга размера на обезщетението, е взето след писмо от Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция.