Доларът е под натиск на доходността на американския суверенен дълг

22.11.2017 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Индексът на долара спрямо кошницата от шестте основни валути се понижи до 93,941 пункта
Доларът е под натиск на доходността на американския суверенен дълг
Снимка: БГНЕС

Доларът се понижава под натиска на на доходността на американските облигации и въпреки нарастващия апетит за риск на инвеститорите на финансовите пазари. Индексът на долара спрямо кошницата от шестте основни валути се понижи до 93,941 пункта, след като вчера се повиши до едноседмичен връх от 94,165 пункта, заради понижението на еврото и спадналата доходност на дългови книжа.

Зелените пари се смъкнаха до 112.280 йени, след като вчера затвориха на дневен пик на ниво от 112.705 йени за долар.

На Уолстрийт вчера акциите отново поскъпнаха, а японският бенчмарк Nikkei се върна към 26-годишния си връх.

„Продължаващото свиване на кривата на доходността на американските облигации, което ограничава съпротивление на долара", коментира Юкио Ишиджуки, старши валутен анализатор в Daiwa Securities в Токио.

Кривата на доходността на американските облигации вчера се срина до най-ниското си ниво, тъй като инвеститорите се притесняват, че Федералният резерв няма да продължи да повишава основната лихва, а в същото време Министерството на финансите планира да увеличи емитирането на краткосрочен дълг.

Друг фактор, който продължава да подкрепя японската йена е нарасналата печалба на японската валута спрямо еврото през последните няколко дни, заради политическата криза в Германия.

Единната европейска валута се понижи спрямо своите основни конкуренти в началото на седмицата, тъй като неуспехът на германския канцлер Ангела Меркел да образува тристранно правителство на "коалицията Ямайка" затъмни политическата перспективи пред най-силната икономика в Европа.

Еврото спадна днес с 0.2 процента, до  131.790 йени, след като в началото на седмицата се сгромоляса до 131.160 йени, което е най-ниското ниво от от средата на септември.

Валутните пазари като че ли не реагираха на коментарите на председателя на ФЕД Джанет Йеллен, която каза вчера, централната банка е "разумно близко" до целите си и трябва да продължи да повишава основния лихвен проценти в САЩ, за да подкрепят инфлацията и пазарът на труда.

Спрямо долара еврото е стабилно на ниво от 1.1737 долара за едно евро, след като в понеделник спадна до едноседмично дъно от 1.1712 долара само за една нощ, заради политическата безизходица в Германия.

Австралийският долар се понижи с 0,1 процента, до 0,7568 американски долара, след като достигна 5-месечно дъно от 0,7532 американски долара през нощта след заседанието на Резервната банка на Австралия (RBA), на което не бе взето рещшение за промяна на основната лихва.

Новозеландският долар се стабилизира на 0.6829 американски долара, след като бяха обявени данните за изненадващо увеличение на производството на мляко през октомври. Нова Зеландия е най-големият износител на млечни продукти и факторите, които влияят отрицателно върху цените на млякото, традиционно оказват негативно влияние върху „кивито".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...