Доларът днес поскъпна спрямо кошница от основни валути, но все още макар и над, все още е близо до тригодишното си най-ниско ниво, постигнато миналата седмица. Перспективата за нарастване на американската валута е притисната от опасенията, че фискалният дефицит в САЩ може да спре нарастването на икономиката.
Към 8 часа българско време индексът на долара спрямо шестте основни валути нарасна до 89,347 пункта, което е с 1,2 процента на тригодишното ниско ниво от 88,251 пункта, достигнато миналия петък.
Доларът се отслабва през последните месеци, като следствие от нарастването на основния лихвен процент в САЩ, което се компенсира от натиска на привържениците на мечата търговия. Първоначално като основна причина за слабото представяне на долара бяха, че след Федералния резерв на САЩ и другите централни банки ще започнат да затягат паричната си политика и да намаляват изкупуването на облигации.
Последва коментар на министъра на финансите Стивън Мнучин, който предизвика опасения, че Съединените щати биха могли да водят фискална палитика за по-слаб долар, тъй като търговският дефицит се е повишил до най-високото си ниво за последното десетилетие.
Нарастващите притеснения за бюджетния дефицит на САЩ, който се очаква да достигне 1 трилион долара през 2019 г., на фона на увеличените правителствените разходи и големите съкращения на корпоративните данъци, също подкопават американския долар.
Срещу йената доларът поскъпна с 0,2 процента, до 106,77 йени, като се отдалечи от 15-месечното си ниско ниво от 105,545 йени, достигнато миналия петък.
Еврото също се понижи с 0,2 процента, до 1,2387 долара, като се отдалечи от тригодишния си връх от 1,2556 долара, достигнат миналия петък.
Министрите на финансите в еврозоната избраха в понеделник испанския министър на икономиката Луис де Гуиндос за вицепрезидент на Европейската централна банка (ЕЦБ), който ще смени на поста Витор Констанцио през май.
Този ход вероятно ще увеличи шансовете на гуверньора на германската Bundesbank Йенс Вайдеман да стане президент на ЕЦБ през следващата година на мястото на Марио Драги. Очакванията, че ЕЦБ ще намали стимулите за икономиката на еврозоната, са основната движеща сила за нарастването на еврото от миналата година.
В близко бъдеще инвеститорите може да са предпазливи относно купуването на единната европейска валута, като се има предвид политическата несигурност на континента.