До края на месеца Министерството на здравеопазването ще изготви правилата, по които ще работи Комисията за иновативните лекарства. Тя ще разглежда всеки случай с пациент поотделно, съобщи здравният министър Кирил Ананиев. "Комисията ще се задейства в случаите, когато пациентът се нуждае от лечение с новите молекули, когато е доказано, че действащите терапии не са ефективни и не могат да доведат до неговото излекуване", увери той.
Ден след като от ГЕРБ обявиха, че мораториумът касае малко над 1500 болни, министърът призна, че засегнати са близо 8600 пациенти. За четири от заболяванията към момента няма алтернатива.
По-рано пациентски организации предложиха на правителството мерки заради наложения мораториум върху иновативните лекарства за онкоболни. Според действащото законодателство поправки по същите текстове в Закона за бюджета на НОЗК за 2018 г. не могат да се правят три месеца след приемането му.
"Заедно с теб", Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата "Усмихни се", Алианс на трансплантираните и оперираните "Бъдеще за всички" и Асоциация на пациентите със сърдечносъдови заболявания предлагат до края на 2017 г. спешно да приключат преговорите на НЗОК за отстъпки с притежателите на разрешение за употреба на лекарства за одобрените от комисиите 32 иновативни молекули, за да могат да влязат в Позитивната листа на НЗОК за 2018 г. и да изчакат падането на мораториума.
Протакането на преговорите ще забави осигуряването на лечение за пациентите, нуждаещи се от нови терапии, смятат организациите. Те настояват анонсираната от управляващите нова комисия към МЗ да заработи временно, докато изтекат трите месеца за промени в гласувания закон. Настояват да се осигури лечението с иновативни терапии на всички пациенти, независимо от заболяването.