Министър-председателите на България Бойко Борисов и на Сърбия Ивица Дачич ще подпишат днес в Брюксел меморандум за разбирателство по проекта за изграждането на двупосочна системна газопроводна връзка между двете държави.
Подписването ще се състои в Европейската комисия (ЕК) в Брюксел в присъствието на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, предаде БТА.
Според Комисията газовата връзка между България и западната ни съседка е стратегическа, тъй като ще допринесе за сигурността на доставките на газ за двете страни. ЕК отбелязва, че както ние, така и Сърбия са били сериозно засегнати през 2009 г. от прекратените газови доставки.
Свързването на българската и сръбската газови системи трябва да започне през 2014 г., а влизането в действие на газопровода се очаква до края на 2015 г.
Предвижда се за строежа да бъде осигурено европейско финансиране.
За участъка с дължина от 180 километра предварителните изчисления показват, че ще са нужни около 100-120 милиона евро. Годишният капацитет ще позволява пренос между 1.8 - 4.5 млрд. кубически метра гориво.
Повече подробности по проекта ще бъдат обсъдени днес в Брюксел при подписването на споразумение между премиерите на двете страни.
Според Европейската комисия новата връзка ще улесни работата на енергийния пазар в целия регион. Тя е част от концепцията на ЕК за газов пръстен на енергийната общност. В съобщение на европейската институция се уточнява, че жизнеспособността на проекта е била доказана от проучвания по инвестиционната рамка на ЕС за Западните Балкани и Европейския фонд за регионално развитие.
Припомняме, че строежът на газовата връзка с Турция започва през следващата година. Първата фаза ще представлява интерконекторната връзка между двете държави. Преговорите за изграждането й са в напреднала фаза и се очаква строителните работи да започнат в началото на следващата година.
Връзката с Турция трябва да бъде завършена до две години, съобщава тази седмица пред "България Он Еър" шефът на компанията-изпълнител "Булгартрансгаз" Кирил Темелков. С изграждането на връзки със съседните страни правителството очаква да се освободи от монополното влияние на руската корпорация „Газпром“.