Най-големите замърсители на Бургаския залив са трите реки Дунав, Днепър и Днестър. Цялата мръсотия на Европа се изхвърля в Черно море Това каза в интервю за радио „Фокус" екологът Манук Манукян, цитиран от Burgasinfo.com. Според него, за да се запази екологичното равновесие в залива, са необходими много строг контрол и сериозни санкции.
"Бургаският залив е най-големият залив на Черно море. Tой е с вътрешни, затворени течения. Влизайки това замърсяване от Дунав например, водата е черна на мили в морето, направо мътилка. При река Днестър е същото положение”, коментира Манукян.
„Първото нещо е контролът и големи санкции. Заливът не е нещо, което може по някакъв начин да се измие или да се почисти. Трябва да се правят изследвания и да се възстановят някои от видовете риба по изкуствен начин", апелира Манукян. В момента са изчезнали някои традиционни риби като пясъчната мида, пясъчния рак, както и голям брой водорасли.
Най-честата причина за смърт на делфините е заплитане в бракониерски мрежи за калкан, каза екологът. Само през април месец в Бургас бяха намерени 7 мъртви
делфина
"Делфинът е млекопитаещо и не може дълго време да остава под вода както другите риби. Когато се заплете в тези мрежи, дави се, а когато рибарите видят делфин, просто го
изхвърлят и той си излиза на брега”, обясни още Манук Манукян.