Крайните резултати от зърнената реколта тази година се очаква да са добри като количество – между 4 и 5 млн. тона. Цените на продукцията обаче ще тръгнат надолу, коментират производители. Дъждовното време от последните месеци пък създава допълнителни опасения, че качеството на зърното ще е по-ниско.
Евентуалната нискокачествена продукция ще затрудни производителите да преговарят за висока цена. Разходите пък нарастват и от нуждата от допълнително сушене.
Според членове на Националната асоциация на зърнопроизводителите фермерите ще платят висока себестойност за продукцията. По думите на Ангел Вукодинов, зам.-председател на асоциацията, ще има по-ниски добиви и влошено качество на зърното на някои места, но е рано да се прогнозира, за да не се спекулира с реалното положение.
От бранша се надяват само да няма договорка между търговците като миналата година за изкупните цени. И производители, и търговци в момента са предпазливи, тъй като жътвата на пшеницата реално сега започва истински, предаде "24 часа"
Заради лошите климатични условия и намаленото потребление цените на зърнените и маслодайните култури по борсите ще продължат да падат, прогнозират от Софийската стокова борса.
Вътрешното потребление на страната е над 1,5 милиона тона. Остатъкът от реколтата ще бъде изнесен. Но на външните пазари цените също вървят надолу. Причината е, че производството рекордно расте, а очакваният ръст на потреблението е скромен, коментираха още експертите.
В същото време очертаващото се рязко намаление на световната търговия предполага увеличение на крайните запаси от 186,0 млн. т на 188,6 млн. тона, а това определено ще окаже сериозно влияние върху продължаващия спад на цените, коментират експертите от Софийската стокова борса.