1 млрд. лв. ще се изразходват за активни и пасивни мерки на пазара на труда за 2010 година. Това каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов при представянето на анализа на мерките, които се прилагат на пазара на труда от Икономическия и социален съвет, предаде Агенция "Фокус".
Той обясни, че 250 млн. лв. са мерките по ОП "Развитие на човешките ресурси", 200 млн. лв. са парите за активни мерки на пазара на труда, предвидени в държавния бюджет, други 200 млн. са за така наречените пасивни мерки на пазара на труда.
Според Младенов 400 млн. лв. са средствата, които остават в бизнеса и в осигурените лица от намалената на 2% осигурителна вноска. Той заяви, че е необходимо продължаване на мярката, насочена към работодатели, чиито работници запазват своите работни места на намаленото работно време. По думите му това трябва да бъде съчетано с подпомагане на лицата с програмите за квалификация и обучение и получаване на стипендии.
Министерството на труда и социалната политика (МТСП) ще предложи срокът за получаването на обезщетението за безработица да се удължи с три месеца, но само за лицата, които са включени в курсовете за квалификация и преквалификация, заяви Младенов.
"При разчетите, които сме направили, от тази възможност ще се възползват около 25 000 безработни лица", посочи Младенов. Той уточни, че средствата, които ще бъдат необходими, са около 11,5 млн. лв. Социалният министър поясни, че това е кратковременна мярка в условията на криза, която се препоръчва и от Световната банка.
25% от хората между 15 и 25 години нито учат, нито работят, нито се квалифицират, нито имат желание за това, стана ясно още днес от думите на социалния министър. Той заяви, че 110 млн. лв. са средствата, предвидени в Националния осигурителен институт за пасивни мерки на пазара на труда. Тези средства са били за 56 000 безработни лица "В момента безработните лица са 110 000 души. Затова средствата за пасивни мерки на пазара на труда, които са предвидени за догодина, са около 200 млн. лв", допълни социалният министър.
Той каза още, че няма да бъде увеличавана вноската за фонд "Безработица" в условия на криза. Младенов отчете като необосновано намаляването на вноската в условията на работеща икономика. Министърът се обърна към работодателите, като посочи, че недоверието, което има към тях, трябва да бъде върнато. През годините компаниите не са използвали разумно средствата на базата на това, че държавата им е намалявала непрекъснато осигурителната вноска, смята министърът. В противен случай през 2011 година може да се стигне и до увеличаване на осигурителната вноска.
Младенов заяви, че и вътрешният мониторинг на МТСП, както и анализа на ИСС показват, че "Красива България" се управлява неефективно и непрозрачно.