Държавата иска контролният пакет от акции в сделката с ЧЕЗ, Гинка Върбакова е съгласна

01.03.2018 | 10:00
по статията работи: econ.bg
По-рано днес от правителството съобщиха за телефонен разговор между премиерите на Чехия и България
Държавата иска контролният пакет от акции в сделката с ЧЕЗ, Гинка Върбакова е съгласна
Снимка: БГНЕС

Държавата иска да се включи в сделката за ЧЕЗ и иска контролният пакет. От страна на "Инерком" няма възражения, въпросът е какво ще каже продавачът, тъй като вече има подписан договор. Това стана ясно от срещата между премиера Бойко Борисов и членове на кабинета с собственика на дружеството „Инерком“ Гинка Върбакова.

Водихме разговор за това, че държавата иска да има пълен контрол върху сделката, за да се гарантира сигурността за крайните потребители, каза след срещата Върбакова. „Ако това ще успокои крайните потребители, да склонна съм държавата да има участие, склонна съм да прехвърля участие,  стига продавачът в лицето на ЧЕЗ да е съгласен с това“, каза Върбакова. Тя допълни, че с цел обсъждане на тази възможност заминава за Чехия за преговори. 

Разговорите са на предварителен етап, уточни от своя страна финансовият министър Владислав Горанов, който потвърди желанието на държавата за включване в сделката. „Заявихме, че искаме да участваме в тази сделка“, каза той, като уточни, че тя би могла да се финансира или през държавния бюджет, или чрез придобиване през някоя от енергийните компании (вероятно в структурата на БЕХ б.ред.). Горанов уточни, че желанието е за придобиване на контролния пакет. 

„Ние се включваме на етап при сключен договор за покупко - продажба и сме в неудобна ситуация, но виждаме добрата воля от страна на българското дружество (“Инерком“) и в случай на съгласие от чешката страна ще бъдете уведомени“, каза финансовият министър. 

Председателят на „Инерком“ Гинка Върбакова от своя страна в отговор на въпрос за финансирането на сделката уточни, че в“финансирането е наплъно публично“, както и че „ става въпрос за финансиране от международни банки, които ще подкрепят сделката с наше участие“ . Български банки по думите на Върбакова не участват. Тя отказа коментар по отношение на конкретните финансови институции, като се позова на изискванията за конфиденциалност.

По-рано днес от правителството съобщиха за телефонен разговор между премиерите на Чехия и България.

В този разговор българският министър-председател поиска допълнителни разяснения за позицията на чешкото правителство, съобщиха от правителствената информационна служба.

Андрей Бабиш посочи, че след изразените от медиите в Чехия съмнения по отношение на компанията купувач, е поискал да бъдат представени доказателства, които да разсеят притесненията около сделката. В тази връзка Надзорният съвет на ЧЕЗ Груп е изискал от Съвета на директорите на дружеството информация за Инерком. Съветът на директорите е потвърдил пред НС, че е извършил множество проверки на потенциалния купувач и източниците му на финансиране и те не са показали проблеми за осъществяване на продажбата, и ръководството на ЧЕЗ поддържа тази позиция, информира чешкият премиер.

Борисов посочи, че е поискал първия телефонен разговор заради значимостта на електроенергийното дружество за България и начина за провеждане на преговорите по неговата продажба, което е предизвикало много въпроси. Той каза, че обменените мнения с премиера Бабиш във вторник, както и изнесената от чешки и български медии информация за източниците на финансиране на купувача, са подхранили съмненията му, че сделката е проблемна.

Правителствените ръководители на двете страни заявиха, че нямат и не са имали каквато и да е връзка със сделката или дружеството купувач, решенията за които са взети от Съвета на директорите на ЧЕЗ Груп. Двамата бяха категорични, че са дали публичност на съмненията си за неспазване на добрите практики при осъществяване на сделката и потвърдиха, че ще следят внимателно за довеждане до край на проверките от компетентните органи на двете държави.

Българският министър-председател помоли чешкия си колега за съдействие за осъществяване на разговори с ръководството на ЧЕЗ Груп в случай, че българската държава реши да предприеме действия за закупуване на дейността на електроразпределителното дружество в страната ни. От своя страна чешкият премиер обърна внимание на това, че договори вече са били подписани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....