Държавата на път да не получи нищо от "Кремиковци"

25.08.2009 | 17:34
по статията работи: Петър Чернев
Държавата няма да се откаже от помощта, която е оказала на металургичния комбинат
Държавата на път да не получи нищо от "Кремиковци"

Предстои да бъде направена оценка на всяко вземане на кредитор в „Кремиковци". Тя ще определи кой с какъв процент от капитала ще отговаря в новото дружество. Сметката не е напълно механична - различните вземания ще бъдат третирани с различна тежест. Това съобщи по време на пресконференция днес министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.

Припомняме ви, че преди седмица 57 кредитори, сред които и държавните "Булгаргаз", БДЖ и НЕК, поискаха да обърнат вземанията си от "Кремиковци" в акции. Вещи лица ще направят оценка срещу колко лева от вземането ще се вземе една акция. Така ще се прецени дали е по-изгодно да се оздравява предприятието, или да се осребри имуществото му.

Ако се стигне до оздравяване, вероятно най-голяма тежест при гласуването ще имат облигационерите. Окончателното решение ще бъде взето на събрание на кредиторите, което ще се състои след около месец. Тогава ако държавата не иска да стане акционер, трябва да получи вземанията си от комбината.

Министър Трайков обясни днес, че не може лично да поиска ликвидацията на комбината. Такава възможност имат финасовият министър и облигационерите. Източници от Министерството на финансите вече съобщиха, че ведомството е готово да иска ликвидация на комбината. Облигационерите от своя страна могат да прибегнат до тази стъпка, ако държавата не се откаже от съдебното си искане за възстановяване на 700 млн. лв. държавна помощ. Министър Трайков коментира, че няма вариант, при който държавата да се откаже от тези пари.

Припомняме ви, че на 10 юни тази година решение на Софийския административен съд (САС) обяви за нищожно вземането от близо 700 млн. лв., което Министерството на икономиката и енергетиката и туризма има да си прибира от завода. По този начин главен кредитор в комбината станаха облигационерите, които имат да прибират задължения в размер на 352 млн. евро. Впоследствие обаче в началото на юли държавата реши да обжалва решението на САС във Върховния административен съд (ВАС). Решението на ВАС все още не е обявено.

Евентуално приемане на оздравителен план за дружеството ще облагодателства облигационерите, ако държавата се откаже от искането си за възстановяване на държавна помощ. По този начин комбинатът ще може да бъде "вдигнат на крака" и след това продаден за добра цена, заяви министър Трайков.

В същото време, ако се стигне до ликвидация, отново по-важните активи на дружеството може да попаднат в богат инвеститор, който има интерес да развива производството. При този вариант обаче облигационерите ще са почти заличени.

И при единия, и при другия вариант държавата няма да вземе почти нищо, обясни икономическия министър. В известен смисъл план оздравителният план е по-рисков, тъй като държавата се ангажира да помага на проекта, обясни енергийният министър. Той добави, че ако се стигне до това положение, може да се стигне до натрупването на нови задължения към НЕК, "Булгаргаз" и БДЖ.

Министърът на икономиката и енергетиката беше категоричен, че няма да се правят компромиси по отношение на екологичните аспекти, свързани с работата на комбината. Трайков обясни, че държавата иска да се отиде към вариант, който освобождава данъкоплатеца от финансовите рискове на проекта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...