Държавата няма да финансира 51% от АЕЦ „Белене"

29.09.2009 | 16:37
по статията работи:
Бившият енергиен министър Петър Димитров се обяви против решението. Нека казусът „Белене" бъде изваден "на светло", призова Мартин Димитров
Държавата няма да финансира 51% от АЕЦ „Белене"

България се отказва от контролния пакет акции - 51%, в проекта "АЕЦ "Белене". Това каза пред журналисти министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след днешната кръгла маса на тема: "Бъдещето на АЕЦ "Белене", предаде Агенция „Фокус". Трайков заяви, че това, което не е ясно е, с кого и с колко бихме искали да допуснем до проекта.

"Какъвто и дял да има държавата в АЕЦ "Белене", нейният интерес трябва да бъде адекватно защитен". Това обясни министър Трайков. Той посочи, че този дял няма да е сегашните 51%, които има НЕК.

По думите на Трайков до 30 септември е трябвало да стане ясно, дали България ще финансира 51% от централата и това вече е ясно - няма. "Ако той е толкова рентабилен проект, значи би трябвало да намери съответното финансиране", заяви министърът.

"Няма никаква причина държавата да държи точно 51%. Въпреки това, всички важни решения ще трябва да бъдат вземани с участието на държавата. Какъв дял точно ни гарантира това право, ще бъде също задача на консултанта", каза Трайков.

Министърът заяви, че съществуват два варианта за работата по проекта оттук насетне:

  1. Да бъде обявен конкурс за нов консултант: Това би било по-чистото решение, но отнема повече време и ще струва допълнително пари.
  2. Да бъдат използвани сегашните консултанти по проекта, които са „умни, качествени, хора с висок професионален капацитет".

"Предполагам, че в сериозен разговор с г-н Манчев би могъл по-добре да аргументира мнението си. Това беше абсолютен цирк", коментира Трайков във връзка с обявените разчети за приходите от 80 млрд. евро от централата за 60-годишен период.

"Днес стана ясно, че България е независима от това дали ще има или не АЕЦ „Белене" от гледна точка на необходимостите от енергия за вътрешния пазар. Също така стана ясно, че проектът не е безрисков и кой какви рискове е готов да носи", посочи Трайков.

Окончателното решение по въпроса ще бъде взето от Народното събрание, след като икономическото министерство представи окончателната си позиция пред депутатите.

"Нека казусът за АЕЦ „Белене" да бъде изваден "на светло". Група чиновници нямат право да вземат решения вместо цялото българско общество". Това каза от своя страна председателят на комисията по икономическата политика, енергетика и туризъм Мартин Димитров по време на закриването на кръглата маса. Той посочи, че има нов подход на прозрачност и обществена дискусия по въпроса след като преди е имало единствено тайни срещи.

"Ясно се видя, че категорични и еднозначни отговори няма, има различни интерпретации", посочи Димитров. Според него обаче е безспорен въпросът за нуждата от енергийна стратегия. По думите му трябва да мислим дългосрочно и това включва оценка на дългосрочните разходи и дългосрочните ползи. Димитров заяви, че би подкрепил проекта, ако се докаже, че той е икономически целесъобразен.

Според депутата от ДПС Рамадан Аталай, днешното събиране е било повече да се чуят хората, които са прочели вестниците, а не тези, които са правили документите. Димитров отговори, че те са били поканени, но вероятно имат важни лични причини да не присъстват.

"България трябва да реши какви са нейните стратегически интереси. Искаме ли да излезем от ядрената енергетика и да съзерцаваме какво ще прави пазарът с нашите потребители". Това каза депутатът от "Коалиция за България" и бивш енергиен министър Петър Димитров. Той добави, че Русия защитава своя интерес и ясно заявява, че би участвала за дял в „Белене".

"Ако ние не го направим, Турция ще го направи, нашите реактори ще отидат в Турция, обясни Димитров. Според бившия енергиен министър не бива да се отнасяме с лекота към проекта и да заявяваме, че всеки, който иска, може да участва в него. По време на дискусията той се обяви против решението на правителството да се откаже от мажоритарния пакет акции в проекта.

Дискусията по време на кръглата маса "Бъдещето на "АЕЦ Белене" можете да проследите тук.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...