Би било добре, ако инвестициите в електропреносната и електроразпределителната мрежа могат да се финансират и чрез проекти по оперативните програми на Европейския съюз. Това заяви председателят на Управителния съвет (УС) на "ЕВН България" Йорг Золфелнер на семинар за журналисти.
По думите му към момента такава възможност не е предвидена, но ще се проведат консултации с правителството и вероятно с министъра по управление на еврофондовете Томислав Дончев.
Стойността на електропреносната и електроразпределителната мрежа на ЕВН е 4 млрд. лева. "Ако приемем, че средната продължителност на експлоатация на тези мрежи е 30 години, математически излиза, че по 133 млн. лева годишно трябва да бъдат отделяни за инвестиции", обясни още Золфелнер.
Според него това е сравнително близо до одобрените инвестиции от страна на регулатора. Йорг Золфелнер смята, че политиката на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) трябва да се продължи.
В този случай е възможно в рамките на 30 години да имаме модерна мрежа. От друга страна всяка допълнителна възможност би позволила на ЕВН да модернизира мрежата не в рамките на 30 години, а на 20 години.
Относно вероятността ДКЕВР да постанови извънредно повишение на цената на тока на едро, което НЕК поиска в края на миналата година, от ЕВН ще очакват регулаторът да адаптира промяната в цената до
всички останали участници по веригата в енергийния пазар, коментира Золфелнер.
През настоящата година ЕВН планира да инвестира в мрежата 128.2 млн. лв. 30% (37,9 млн. лв.) от сумата ще бъде за повишаване сигурността на захранването, 26% (33,6 млн. лв.) за подсилване и
развитие на мрежата, 21% (27.6 млн. лв.) за намаляване на загубите по мрежата, 13% от общата сума (16,5 млн. лв.) - за присъединяване на нови клиенти и 10% (12.6 млн. лв.) за производство на
електричество от ВЕИ.
Инвестициите в мрежата ще се насочат основно към област Смолян и курорта Пампорово. Над 70% от инвестициите, които дружеството планира през настоящата година, са за преносната мрежа.
За изминалата 2011 г. ЕВН са инвестирали общо 223.8 млн. лв. От тях 121,7 млн. лв. са за електроразпределителната мрежа. В топлофикационната мрежа и съоръжения в Пловдив са вложени 92,7 млн. лв.,
включително 4.5 млн. лв. за новата когенерация в Града на тепетата. Във фотоволтаичния парк Тръстиково в област Бургас са инвестирани 9,4 млн. лв.
Щетите от кражби на ток и съоръжения през 2011 г. от дружеството изчисляват на 2,1 млн. лв.
Увеличава се делът на откраднатия ток, коментираха представители на компанията. ЕВН отчитат нарастване на кражбите спрямо 2010 г. като откраднатият ток за 2011 г. е на стойност 9,2 млн.
киловатчаса.