В Брюксел започна двудневна работната среща на Европейската комисия с представители на неправителствения сектор от страните-членки, предаде специалният пратеник на БГНЕС от белгийската столица Георги Атанасов. Основни теми в програмата са:
1. Икономическите показатели на Европейския съюз;
2. Мониторинг и практическо приложение на политическите решения;
3. Предстоящи стъпки в развитието на икономическия и паричен съюз;
4. Заплахите за Европейската интеграция идващи от социалните неравенства. Срещата е организирана в период, който е особено важен за ЕС, предвид изборите в някои от страните-членки, новите политически решения и кризата, пред която икономиките на повечето държави минават през последните години.
Прогнозите по основните икономически показатели (които ще бъдат публикувани в началото на май т.г.) съдържат оптимистични данни, според Бьорн Дьоринг, началник-отдел в Главна дирекция Икономически и финансови въпроси. Показателно е, че тенденцията за преодоляване на финансовите и икономически затруднения се запазва, след като през 2015 г. БВП общо за съюза достигна нивата от предкризисната 2008 г.
В този смисъл ЕК прогнозира: нарастване на инвестициите след слабите предишни години (през които публичното инвестиране е на драстично ниско ниво), повишение на потребителското търсене, леко намаляване на безработицата (9% към момента) и запазване в средносрочен план на лихвените равнища с тенденция към леко повишение. В ЕК са на мнение, че политическата нестабилност не е придружена от трайна пазарна волатилност и съюзът успява да намери отговори на собствените си проблеми, както и на „външните“ рискове, пред които е изправен.
За предизвикателствата от първата група, като повишената политическа несигурност, незадоволителните нива на публичните инвестиции, недовършената реформа в банковия сектор и общите последици от Брекзит, Комисията предвижда по-дълбоки структурни реформи, развитие на икономическия и паричен съюз, повишена отговорност при инвестиционните разходи.