ЕК дава над 660 млн. евро за хуманитарна помощ през 2013 г.

10.01.2013 | 14:31
по статията работи: Петя Бързилска
Новото финансиране за стари кризи не бива да ни успокоява, че полагаме максимални усилия, заяви Кристалина Георгиева
ЕК дава над 660 млн. евро за хуманитарна помощ през 2013 г.

Европейската комисия (ЕК) прие своя план за предоставяне на над 661 млн. евро за хуманитарна помощ през 2013 г. Това е така нареченото „решение относно хуманитарната помощ в световен мащаб“, което ще представлява финансовата основа на Оперативната стратегия на Комисията относно хуманитарната помощ за 2013 г., съобщават от ЕК.

Комисията ще финансира хуманитарни операции, провеждани от над 200 от нейните партньорски организации в почти 80 държави или региони.

Въз основа на оценката на нуждите на най-уязвимите групи от населението в света петте най-големи хуманитарни операции ще бъдат проведени в региона Сахел в Западна Африка, включително продължаващите действия в отговор на конфликта в Мали (82 млн. евро), Судан и Южен Судан (80 млн. евро), Демократична република Конго (54 млн. евро), Пакистан (42 млн. евро) и Сомалия (40 млн. евро).

Всички тези страни са в състояние на мащабни и продължителни кризи, предизвикани от конфликти, недостиг на храна или и от двете, отбелязват от ЕК. От географска гледна точка най-голямата част от помощта ще бъде предназначена за региона на африканските държави южно от Сахара, за който са предвидени 344,5 млн. евро, или 52 % от финансирането за хуманитарна помощ в предварителното програмиране на Комисията.

"Обхватът и мащабите на решението на Комисията относно хуманитарната помощ в световен мащаб ни връщат в реалността и напомнят за размера на хуманитарните нужди по света. За стотици милиони хора кризите не са редки явления, а повтарящи се, привидно неизбежни изпитания", заяви Кристалина Георгиева, европейски комисар по въпросите на международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи.

"Хуманитарната помощ е жизненоважен израз на нашата човечност по отношение на страдащите. Чрез нея не само се удовлетворяват основните физически потребности на хората, но тя дава и надежда, както съм наблюдавала, на онези, които са изгубили почти всичко останало", каза още еврокомисарят.

През 2013 г. Комисията набеляза няколко групи хора в девет държави — Алжир, Бангладеш, Индия, Йемен, Колумбия, Мианмар, Пакистан, Централноафриканската република и Шри Ланка, — които отговарят на тези критерии. Единствената нова криза в списъка тази година е кризата в резултат на конфликт и вътрешно разселване в Пакистан. Сред другите дългосрочни, забравени кризи са въоръженият конфликт, породен от Божията армия на съпротивата в Централноафриканската република, бежанците от Сахрави в Алжир и жертвите на конфликта в Колумбия.

"Новото финансиране за стари кризи не бива да ни успокоява, че полагаме максимални усилия", заяви още Кристалина Георгиева. "Всъщност бих искала 2013 г. да бъде година на нововъведения, особено що се отнася до повишаването на капацитета на сектора за реагиране при извънредни ситуации, до работата с нови донори и до изграждането на устойчивост спрямо кризи сред най-бедните общности посредством нашите нововъзникващи инициативи като AGIR Сахел и SHARE за региона на Африканския рог", каза още тя.

Заделянето на средства в рамките на решението  относно хуманитарната помощ  в световен мащаб се извършва въз основа на годишната оценка на глобалните потребности (GNA), при която Европейската комисия поставя 140 развиващи се страни в различни категории в зависимост от тяхната уязвимост и наличието на възникнала неотдавна криза.

През 2012 г. с помощта на методологията за оценка на глобалните потребности Комисията идентифицира 68 държави, в които понастоящем съществува най-малко една хуманитарна криза. От тях петнадесет държави се считат за „изключително уязвими“, като девет от тях се намират в Африка на юг от Сахара.

Вдопълнение към сумата от 661 млн. евро, която Комисията е заделила за най-труднорешимите хуманитарни проблеми по света, е предвиден резерв от средства, които ще са на разположение през годината за справяне с непредвидими кризи и бедствия. През 2012 г. бе изразходван целият резерв вследствие на големите бедствия в региона Сахел в Западна Африка, ескалирането на конфликта в Сирия, Демократична република Конго и Судан, като всичко това доведе до нова вълна от насилие над цивилното население и до разселване.

В резултат на тези допълнителни действия в отговор на извънредните ситуации общата сума на финансирането за хуманитарни цели от страна на Комисията достигна близо 1,3 млрд. евро през 2012 г. — най-голямата годишна сума, изразходвана някога за хуманитарна помощ от Комисията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...