Европейската комисия (EK) ще осигури допълнителна хуманитарна помощ в размер на 30 млн. евро за хората, засегнати от кризата в Сирия, с което общата стойност на предоставената от нея помощ ще надхвърли 126 млн. евро, съобщиха от ЕК.
Новата помощ ще бъде насочена към около 2 милиона души в Сирия и към значителен брой от над 474-те хиляди сирийци, избягали от страната. Хуманитарна помощ ще бъде предоставена и на уязвимите общности, които са приели хората, разселени в Сирия и в Йордания и Ливан. Тя ще бъде използвана за осигуряване на медицинска помощ за ранените и други нуждаещи се от спешно лечение, подслон, храна, вода, хигиенни условия и стоки за бита.
"С настъпването на зимата и интензивните сражения в цялата страна хуманитарната ситуация в Сирия се утежнява ежедневно. Страдащите цивилни напускат домовете си и се борят с влошаващата се криза – над 1,2 милиона души са разселени в самата Сирия и почти половин милион в Ливан, Йордания, Турция и Ирак", заяви Кристалина Георгиева, комисар по въпросите на хуманитарната помощ, гражданската защита и реакцията при кризи. По думите й това изключително тежко положение изисква от Европа нов жест на солидарност със сирийския народ и неговите домакини, докато се намери жизнеспособно политическо решение на този ужасен конфликт.
С днешното увеличение хуманитарната помощ от Европейската комисия и страните от Европейския съюз възлиза на над 310 млн. евро – повече от половината от цялата международна хуманитарна помощ във връзка с кризата. Помощта ще бъде предоставена чрез хуманитарните партньори на Комисията, сред които са агенции на ООН, Червеният кръст/Червеният полумесец и международни неправителствени организации.
Припомняме, че българското правителство отпусна хуманитарна помощ в размер на 200 хил. лв. в отговор на призива на Службата на Върховния комисар за бежанците на ООН за спешно осигуряване на допълнителни средства за нуждите на сирийските бежанци в съседни на Сирия държави.
Хуманитарната ситуация се влошава драстично през последните седмици, през които насилието се увеличава и във все повече части на страната се водят сражения, коментират от ЕК.
Предполага се, че около 4 милиона души са засегнати от насилието. По оценки на ООН най-малко 1,2 млн. души са разселени в рамките на Сирия. В момента в Йордания, Ливан, Турция, Ирак и Северна Африка има над 474 хил. бежанци. С всеки изминал ден на насилие тези цифри се увеличават.
Нараства загрижеността за живеещите в Сирия около 87 хил. иракски и 500 хил. палестински бежанци, сред които се увеличава броят на смъртните случаи.
ОТ ЕК съобщават, че поради ескалиращото насилие в страната за хуманитарните работници е все по-трудно и по-опасно да вършат работата си. Продължават нападенията срещу хуманитарни работници. До момента седем доброволци от Сирийския арабски червен полумесец и осем служители на ООН са убити, докато са извършвали хуманитарна дейност. Не спират и нападенията над автомобили на ООН и линейки.
В страната се увеличава необходимостта от спешна помощ, като медицинско и продоволствено подпомагане, осигуряване на подслон и подготовка за зимата. Приоритет са лечението и евакуацията на ранените. Цивилните граждани, опитващи се да избягат от сраженията, се нуждаят от спешна помощ и защита. Освен спешните нужди цивилното население изпитва най-различни видове недостиг, включително нарастващ недостиг на гориво.
Хуманитарната криза в Сирия има потенциала да се превърне в истинско бедствие, коментира въпроса Валери Еймъс, заместник-генерален секретар на ООН по хуманитарните въпроси по време на срещата й с българския външен министър Николай Младенов в края на декемшри тази година.
Преди отпускането на новите средства Европейската комисия е заделила 90 млн. евро за хуманитарна помощ за Сирия и съседните държави плюс 6 млн. евро за иракските бежанци в Сирия. В рамките на други инструменти за финансиране на Европейския съюз са мобилизирани 85 млн. евро.
На този етап 45 % от хуманитарната помощ от ЕС е насочена към Сирия, а останалата е разпределена между Турция, Йордания, Ливан и Ирак.