Европейската комисия (ЕК) предложи промени, които да намалят злоупотребите с фондовете, информират от iNews.bg.
Употребата на европейските фондове за престъпни цели поставят цялата идея на това финансиране – икономически растеж и създаване на работни места, под съмнение. От друга страна от ЕК отговарят за разходването на всяко евро пред данъкоплатците и по тази причина Брюксел предложи промени, които да намалят злоупотребите с фондовете.
В предложената нова Директива са записани общи дефиниции на престъпленията срещу бюджета на Европейския съюз (ЕС), а освен това са формулирани минимални наказания. В тежките случаи обаче ще се стига до затвор, обещават от Комисията. Целта на общия документ е да не могат да бъдат използвани различията в правните системи на отделните държави-членки.
В момента отделните страни от ЕС използват различни методи, за да се борят с измамите с европейски средства. Определението за това какво е измама с европейския бюджет, както и санкциите обаче се различават. Освен това периодите, в които е възможно да бъдат разследвани подобни престъпления, също варират в много широки граници – от 1 до 12 години.
По тази причина и от ЕК са изготвили предложение за определение на престъплението с европейско финансиране. Като такива се определят престъпления като корупция, присвояване на средства, пране на пари или възпрепятстване на обществени поръчки. Предложението е при установяване на подобни нарушения минималната санкция да бъде шест месеца лишаване от свобода. А за да бъдат възстановени средствата – приходите от тези престъпления ще бъдат конфискувани.
600 случая със злоупотреба със средства от бюджета на ЕС са докладвани в рамките на 2010 г. Предполагаемите загуби за европейския бюджет възлизат на 600 милиона евро.