Предварително предложение на ЕК за прехвърляне на част от средствата по регионалната помощ и селското стопанство към борбата с безработицата, с климатичните промени и външната политика, предизвика недоволство сред топ бенефициентите от бюджета на ЕС. Предложението е направено под давлението на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, уточнява EUobserver.
Изготвеният още на 8 октомври документ „оформя т.нар. тризъбец” – безработица, климатични промени, външна политика и го свързва с европейския бюджет. Предлага се по „конкурентен” подход към финансирането на общността, като фокусът пада само върху проекти, които наистина имат ефект върху изследванията и технологиите, зелената икономика или създаването на работни места. Една от обмисляните мерки е да се намалява помощта за страни-членки, които не отбелязват прогрес в развитието, а друга е да се обвърже помощта с това колко дълго една страна е член на ЕС, което може да изхвърли зад борда големи бенефициенти като Испания и Гърция.
В момента за регионалната политика и селското стопанство в ЕС отиват най-много пари – 78% от бюджета на ЕС. Без да предлага конкретни цифри новото предложение предвижда допълнително орязване на средствата за селско стопанство и намаляване на помощта за богатите европейски региони. В сегашния бюджет за регионите 80% от средствата отиват за бедните области, 13% са за по-богатите (над 75% от средния БВП в ЕС), а останалите са за трансгранично сътрудничество.