Европейската комисия (ЕК) очаквано даде одобрението си на Стабилизационната програма на Гърция, разработена спрямо изискванията в Пакта за стабилност и растеж. От комисията препоръчаха още серия от мерки за подобряване на бюджетния дефицит на страната. Плановете на гръцкото правителство предвиждат да свалят недостига в бюджета под 3% до 2012 година.
ЕК стартира нова бюджетна процедура срещу южната ни съседка, като с тази мярка комисарите искат да се уверят, че властите ще направят всичко възможно за изпълнение на задълженията.
Комисията приветства и новото замразяване на заплатите в Гърция и допълнителните фискални мерки, засягащи акцизите на горивата и пенсионната реформа, които бяха анонсирани във вторник (2 февруари). Те допълнят усилията на новото правителство на ПАСОК да свият бюджетния дефицит. От ЕК обаче искат да видят още реформи, които да подобрят конкурентоспособността на гръцката икономика, в областта на здравеопазването, публичната администрация, трудовия пазар, усвояването на структурни фондове и надзора на финансовите пазари. Те ще бъдат строго следени от комисията, чрез редовни доклади, които Гърция ще изпраща на ЕК.
Т.нар. бюджетна процедура срещу южната ни съседка стартира още през април 2009 година, тъй като Гърция не изпълни изискванията от Маастрихт и бюджетният й дефицит надхвърли 3% от брутния вътрешен продукт през 2008 година. Тогава беше поставен и краен срок до 2010 година за решаване на проблема. През миналата година обаче фискалната ситуация в страната се влоши още повече и бюджетният дефицит достигна почти 13 на сто от брутния вътрешен продукт.
През декември от комисията заявиха, че Гърция не е изпълнила нито една от препоръките, направени през април, не взима ефективни мерки за справяне с фискалната криза, а данните за 2008 година бяха изненадващо актуализирани и показаха два пъти по-висок дефицит от първоначално посочения. Вместо 3,8%, недостигът в гръцкия бюджет изведнъж набъбна на 7,7 на сто от брутния вътрешен продукт.