ЕК остава нащрек при преговорите за двустранни визови споразумения със САЩ

29.02.2008 | 12:14
по статията работи: econ.bg
„Сега е много важно да проверим докъде се простира границата между националните интереси на една страна-членка и интересите на ЕС като цяло”, каза европейският комисар по правосъдието, сигурността и вътрешните работи Франко Фратини след вчерашната среща (
ЕК остава нащрек при преговорите за двустранни визови споразумения със САЩ


Европейската комисия не успя в опитите си да обедини страните-членки на ЕС по въпроса за сключване на визови споразумения със САЩ, коментира EUobserver.com.

"Сега е много важно да проверим докъде се простира границата между националните интереси на една страна-членка и интересите на ЕС като цяло", каза европейският комисар по правосъдието, сигурността и вътрешните работи Франко Фратини след вчерашната среща (28.02.2008) на европейските вътрешни министри. Срещата се проведе по повод подписването на двустранно споразумение за отпадане на визовия режим между САЩ и Чехия.

Причината за недоволството на Брюксел е факта, че Чехия ще приеме американските стандарти на безопасност по време на самолетни полети в замяна на олекотен визов режим. Тези стандарти включват предоставяне на лична информация за пасажерите в повече категории, отколкото е договорено между САЩ и ЕС. Още пет европейски държави – Естония, Латвия, Литва, Унгария и Словакия – вероятно ще последват примера на Чехия.

„Всички сме съгласни, че е необходим общ подход”, каза словенският вътрешен министър Драгутин Матка. Той постави като краен срок за установяване на обща позиция до 13 март, когато ще се проведе среща между ЕС и САЩ, посветена на правосъдието и вътрешните работи. „Дотогава страните, които преговарят със САЩ, трябва да забавят темпото”, добави словенският вътрешен министър.

Основното различие в позициите на страните-членки засяга Електронната система за регистрация на пасажерите (ETA). Според Вашингтон системата трябва да предотврати рисковете при влизане на определен гражданин в САЩ. Но Франко Фратини счита, че ETA е „въпрос, свързан с визовия режим” и попада под юрисдикцията на европейското законодателство. Фратини поиска да бъдат предприети незабавни мерки срещу Прага, тъй като споразумението между Чехия и САЩ нарушава нормите на ЕС. Същевременно вътрешният министър на Чехия Иван Лангер твърди, че страната му следва националния си интерес, но не нарушава задълженията си към ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...