ЕК плаши със съд България заради замърсен въздух

10.07.2014 | 14:15
по статията работи: Мина Стойчева
Институцията е предприела правни действия за няколко страни-членки заради проблеми в различни сектори
ЕК плаши със съд България заради замърсен въздух

Европейската комисия заплашва със съда на Европейския съюз (ЕС) България и Литва, ако двете членки не предприемат действия за ограничаване замърсяването на въздуха с т.нар. фини прахови частици. Това се казва в изпратено мотивирано становище на институцията до двете държави.

ЕК подчертава, че праховите частици се образуват като резултат от емисии от промишлеността, автомобилите и домашното отопление. Данните от 2007 година до сега сочат, че гражданите на страната ни са изложени на нива на прахови частици, надвишаващи допустимите норми. Институцията посочва, че проблемните зони със силно замърсен въздух у нас включват София, Пловдив и Варна.

От пресцентъра на европейската институция съобщиха, че са предприети правни действия срещу страни-членки, които не изпълняват някои свои задължения, произтичащи от законодателството на съюза. Действията на институцията спрямо страната ни целят въвеждането на промени освен по отношение на замърсяването на въздуха, и по отношение на здравеопазването и политиката за потребителите, правосъдието, морското дело и рибарството, както и транспорта.

Комисията иска 18 европейски държави, в които влизат Австрия, България, Гърция, Италия, Румъния, Испания и др., да предприемат стъпки към осъществяване на общо управление на въздушното пространство. Това се отнася за т.нар. функционални блокове въздушно пространство, които не са организирани според държавните граници, а според потоците на трафика.

Заедно с това европейската институция иска страната ни, заедно с Гърция и Словения, да въведе в действие възможността за електронен обмен на информация в сектора на рибарство с останалите членки. Според Комисията неизпълнението на това изискване ще попречи на корабите от другите европейски държави да упражняват правото си да извършват риболовна дейност в тези три страни, както и да разтоварват или продават риба на тяхна територия.

Комисията изисква от България още въвеждането на нормите от директивата на Европейския съюз по отношение на правата на потребителите. Институцията иска страната ни да синхронизира законодателството си с този документ на ЕС. Срокът за влизане на действие на правилата от него беше до 13 юни 2014 г.

Изискванията в директивата са свързани с осигуряването на прозрачност на цените, със забраната на допълнителни такси за използване на кредитни карти, както и на такива на горещи линии. Заедно с това в документа се предвижда потребителите да могат да се отказват от договор за покупка в срок от 14 дни, а не на 7, както беше до сега.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 05.11   1414 г. – Открит е Констанцки събор на Римокатолическата църква, който слага край на Папската схизма. 1605 г. – Осуетен е опит за атентат срещу Камарата на...