ЕК препоръчва на членовете си да отворят трудовите си пазари за българи и румънци

11.05.2010 | 15:50
по статията работи:
Разширяването през периода 2004-07 г. било подготвено добре, става ясно от доклад
ЕК препоръчва на членовете си да отворят трудовите си пазари за българи и румънци

Европейската комисия (ЕК) препоръчва на държавите-членки, които запазват ограниченията в достъпа до своите трудови пазари, да преразгледат позицията си. Това се казва в отговор на комисаря по заетостта Ласло Андор, който отговори на писмен въпрос на българския евродепутат Илиана Иванова от Групата на ЕНП (ГЕРБ) относно съществуващите ограничения за български и румънски работници в държави от ЕС. Според отговора на ЕК, тя е по принцип за пълното прилагане на четирите свободи, в т.ч. и свободното движение на работници в ЕС.

Андор припомни, че Комисията е за пълно прилагане на правото на свободно движение на работници, но и че преходните периоди са част от договорите за присъединяване на България и Румъния, и останалите страни-членки решават автономно дали да ги използват.

В момента 10 страни от Европейския съюз ограничават достъпа на българи и румънци до трудовите си пазари с различни разрешителни режими, и се очаква това да продължи до края на 2011, когато изтича втората част от преходния период. След това ограниченията може да останат в дадена страна, само ако тя представи в Брюксел убедителни доказателства, че трудовият й пазар ще бъде изложен на сериозен риск, ако достъпа до него е свободен, информира пресцентърът на ЕНП.

В същото време бившият еврокомисар проф. Марио Монти представи вчера доклада си за Нова стратегия за единния пазар. Този документ е изготвен специално за председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, като целта му е да определи политическите насоки за развитие на единния пазар в следващите години.

Проф. Монти подчертава, че разширяването с 12 нови страни-членки през 2004 и 2007г. е донесло напрежение в някои базисни аспекти на единния пазар, каквото е свободното движение на хора.

Разширяването е било подготвено много добре, с изключение на общественото мнение в старите държави-членки, което е и причината за опасенията в някои страни от свободното движение на работници, става ясно още от доклада. Според проф. Монти, затворените национални пазари на труда не допринасят нито за по-висока заетост, нито за по-бърз икономически растеж и съответно Европа се нуждае от по-добра мобилност на работната сила.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 31.12   406 г. – Германските племена вандали, свеби и алани преминават река Рейн и заемат Галия. 1600 г. – Английската кралица Елизабет I създава Източноиндийската...