Предвижда се постепенно увеличаване на дела на биопродуктите в обществените поръчки – от 2% през 2024 г. – до минимум 10% през 2031 г. Това каза заместник-министърът на земеделието и храните д-р Лозана Василева при откриването на IX Национална конференция „Биологичното земеделие в България“, проведена в рамките на АГРА 2025 в Пловдив.
„Националният план за действие за развитие на биологичното производство до 2030 г. е утвърден от министъра на земеделието и храните д-р Тахов“, съобщи тя, цитирана от пресцентъра на аграрното министерство.
По думите ѝ Планът е изграден върху трите основни направления на Европейската комисия за развитие на биологичното производство, като същевременно е съобразен с процесите в биологичното земеделие в България.
„Целите му включват не само увеличаване на сертифицираните площи и броя на биологичните оператори, но и мерки за повишаване на потребителското доверие към биологичните продукти, разширяване на националния пазар на биопродукти, както и стимулиране на прехода към биоземеделие“, посочи как се вписват схемите на българското биопроизводство в рамките на Стратегическия план и Общата селскостопанска политика зам.-аграрният министър.
Д-р Василева подчерта, че изпълнението на Плана ще допринесе за постигането на устойчивост в селското стопанство и за насърчаването на биологичното производство в страната.
„Действията ни до момента ясно показват ангажимента на Министерството на земеделието и храните към развитието на биоземеделието", добави тя и напомни, че сред ключовите политики, насочени към стимулиране на сектора, са извършените промени в Наредбата за екологичните изисквания към определени продукти, включени в обществени поръчки, както и интервенциите за биосектора в Стратегическия план. Според нея те ще намалят административната тежест за земеделските производители.