В публикуван днес доклад на Европейската комисия се посочва, че половината от държавите-членки на ЕС все още не са въвели правилата, касаещи конфискация на имущество, което е придобито от престъпна дейност и се намира в чужбина.
Това означава, че имуществото — независимо дали става въпрос за недвижими имоти, изпрани пари или откраднати автомобили, на дадена престъпна организация, преследвана във Франция, не е застрашено в Словакия или България, става ясно от информация на пресцентъра на Евреопейския съюз
Съгласно правилата на ЕС съдебните органи следва да имат право да се обръщат към колегите си в други държави-членки с искане за изпълнение на решенията за конфискация, но днешният доклад разкрива, че слабото прилагане и бюрокрацията, които често отразяват липсата на доверие в съдебната система на другата държава, продължават да затрудняват изземването на имущество, придобито от престъпна дейност.
Общите правилата обаче се следват в момента само в 13 страни от Съюза, като причините са различни - бюрократични спънки, липса на доверие в съдебната система на друга държава. От 14-те страни в ЕС, които не прилагат правилата, 7 са уведомили Европейската комисия, че работят в тази насока, а 7, сред които е и България, не са изпратили в никаква информация, пише БТА.
Във времена на икономическа криза е жалко, че държавите в Европейския съюз позволяват милиарди евро от имуществото на осъдени престъпници да им се изплъзват, при положение че преди 4 години правителствата се договориха за мерки за конфискация, заяви зам.-председателят на ЕК Вивиан Рединг, която отговаря за правосъдието, основните права и гражданството.
Без доверие в честността на съдебните системи сътрудничеството в областта на правосъдието е ограничено
Съгласно действащите правила на ЕС списъкът на обстоятелствата, при които държавите-членки могат да откажат да изпълнят решение за конфискация, като нарушаване на принципа за еднократно привличане към наказателна отговорност за едно и също престъпление или наличието на много дълъг период между фактите и окончателната присъда, е ограничен. Въпреки това днешният доклад показва, че всички държави с изключение на три (Ирландия, Португалия и Нидерландия) са добавили още причини за отказ да бъдат изпълнени решенията за конфискация на други държави. Това ограничава ефекта от инструмента, чиято цел е да се даде възможност на органите незабавно да признават съответните решения.
В днешния си доклад Комисията предупреждава също така, че дори в държавите, в които правилата са въведени, решенията за конфискация все още не се признават автоматично заради правни формалности, като публичните изслушвания, които бяха добавени към националните правила в четири държави (Чешката република, Полша, Румъния и Словения).