Европейската комисия публикува днес (03.07) списък с препоръки, чиято цел е да направи по-сигурни и ефективни пазарите на деривативни инструменти в Европа. От комисията поясниха, че мерките са изработени след като е проучена ролята на финансовите инструменти за кризата, обхванала световната икономика. Целта е намаляване на риска на пазара.
Мерките са разработени в съзвучие с принципите, приети от Г20 и препоръките на групата „Дьо ла Розиер".
„Дериватите играят важна роля в икономиката, но кризата показа, че те могат и да разрушат финансовата стабилност", коментира комисарят по въпросите на вътрешния пазар в ЕС Чарли Макрийви.
Дериватите са в основата на фалита на Bear Sterns и Lehman Brothers, както и с проблемите в AIG.
За да се увери, че финансовите инструменти няма да разрушат системата, ЕК препоръчва:
- Стандартизация - тя ще повиши операционната ефективност и ще намали риска.
- Централизирани бази данни - в тези бази могат да се събира информация, например, за броя на транзакциите и обема на изтъргуваните позиции. Това повишава прозрачността на пазарите и допринася за повишаване на ефективността.
- Централен контрагент от клирингови къщи - Тези институции доказаха своята важност по време на финансова криза.
- Търговията с деривати да се извършва на публични места - за стандартизирани деривати, за чиято търговия е гарантирана от клирингова къща възниква въпросът дали да се търгуват на организирани тържища, където информацията за цените и друга информация е публична, каквито са например регулираните пазари. Търговията на такива пазари ще доведе до по-голяма прозрачност на цените и намалява риска при търговията.
ЕК също така приветства мерките, които вече са взети за борба с финансовата криза - става въпрос за създаването на клирингови организации, секюризация и надзорните органи.