ЕК с нови мерки за правата на гражданите

08.05.2013 | 18:10
по статията работи: Петя Бързилска
Стажовете не трябва да се използват като форма за "неплатена незаетост", смятат от Комисията
ЕК с нови мерки за правата на гражданите

Европейските граждани да получават до 6 месеца обезщетения за безработица от родната си страна, докато си търсят работа в друга държава - членка. Това е една от 12-те мерки за укрепване на правата на европейците, предложени от Европейската комисия (ЕК), записано в доклада за гражданството на ЕС.

В него се предлага да се удължи правото на незаетите на пазара на труда да получават обезщетения, докато търсят работа други държави в съюза. В момента срокът, в който те получават такива плащания в срок до 3 месеца.

Във връзка с младежката безработица евроинституцията смята, че трябва да се гарантира, че стажовете не се използват като форма за "неплатена незаетост". За целта трябва да бъде създадена рамка за качеството на стажовете, която ще зададе правата и задълженията на двете страни. 

За подобряване на спазването на човешките права трябва да бъде намалена бюрокрацията в страните в ЕС. ЕК предлага да се улесни получаването  на документи за самоличност и за пребиваване зад граница, когато гражданите искат да пътуват или трябва да доказват самоличността си в друга страна от ЕС.

Сред мерките е и въвеждането на унифицирани документи по избор, които да важат пред властите във всички държави - членки. Административната тежест ще намалее и като се приемат по-леки условия  за признаване на удостоверенията за техническа изправност на автомобили в целия ЕС.

Да бъде изработена единна карта за хората с увреждания, която ще гарантира, че тези граждани ще могат да ползват определени предимства в рамките на целия съюз, предлага ЕК. Такива преференции са достъп до транспорт, туризъм, култура и отдих. 

От Евроинституцията предвиждат да лансират и създаването на серия от закони, които да осигурят по-нататъшно укрепване на процедурните права на децата и хората от уязвимите групи, когато са заподозрени или обвинени в престъпления.

В доклада се посочва, че могат да се подобрят правилата за разрешаване на трансгранични спорове за малки суми при покупка на продукти онлайн или в друга страна от ЕС. ЕК предлага и създаването на онлайн инструмент, който да направи покупките на цифрови продукти по-прозрачни и да позволи на гражданите да сравняват цените в различни държави.

Утвърждаването на правата на европейците трябва да преминава и през засилването на гражданското участие в демократичния процес, става ясно от текста.  В него се казва, че жителите на някои държави са лишени от участие в националните избори, когато напуснат родната си държава. Това според ЕК е равносилно на наказанието за тези хора за това, че са упражнили правото си на свободно движение.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...