Европейската комисия (ЕК) предложи мерки, с които иска да се гарантира по-доброто прилагане на законодателството на Европейския съюз (ЕС) относно правото на хората да работят в друга страна-членка и по този начин да се улесни упражняването на техните права на практика, съобщават от институцията.
Според Комисията в момента постоянни проблеми създава непознаването на правилата на ЕС от страна на работодателите в обществения и частния сектор, без оглед на това дали националното законодателство е съобразено с тези правила или не. Това непознаване или неразбиране на правилата често води до дискриминация въз основа на националност, смятат от ЕК.
Хората също така не знаят към кого в приемащата държава-членка да се обърнат, когато срещнат проблеми във връзка с правото им на свободно движение, коментират от Европейската комисия. Целта на предложението, която имат ЕК, е да се преодолеят тези пречки и да се помогне за предотвратяване на дискриминацията срещу работници въз основата на националност, като се предложат практически решения.
"Свободното движение на работници е основен принцип на единния пазар на ЕС. Като се имат предвид много по-високите в момента равнища на безработица в някои страни членки в сравнение с други още по-важно е да улесним тези, които искат да работят в друга държава от ЕС", заяви комисарят в областта на заетостта, социалните въпроси приобщаването Ласло Андор. По думите му от трудовата мобилност печелят всички.
Според ЕК, ако бъде одобрено от Европейския парламент и Съвета, предложението на Комисията ще помогне да се гарантира реално и ефективно прилагане на съществуващото законодателство.
В тази връзка държавите-членки ще трябва да създадат национални центрове за контакт, предоставящи информация, помощ и съвети, така че работниците мигранти и работодателите в ЕС да познават по-добре правата си;
- предоставят подходящи средства за правна защита на национално равнище;
- дадат възможност на профсъюзите, неправителствените и други организации да започват административни или
- правни процедури от името на отделни работници в случаи на дискриминация;
- предоставят по-добра информация за работниците мигранти и работодателите в ЕС като цяло.
Според статистиката на ЕК в момента 3% от работната сила в ЕС – или 9,5 млн. души – работят и живеят в друга страна от Съюза. Други 1,2 млн. живеят в една страна от ЕС, а работят в друга. На хората, които искат да работят в друга страна, често им липсва защита и информация в приемащата държава от ЕС, коментират от ЕК.
Допитване Евробарометър от септември 2011 г. показа, че 15 % от гражданите на ЕС не биха желали да работят в друга страна от Съюза, тъй като смятат, че има твърде много пречки.
Правото на гражданите на ЕС да работят в друга страна от Съюза, залегнало в член 45 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС), включва правото да не бъдат дискриминирани въз основа на националност, що се отнася до достъпа до заетост, заплащането и другите условия на труд. В Регламент (ЕС) № 492/2011 са посочени подробно правата, произтичащи от свободното движение на работници и са определени конкретни области, в които дискриминацията въз основа на националност е забранена, особено що се отнася до достъп до заетост, условия на труд социални придобивки и данъчни облекчения и др.
В последните няколко месеца във Великобритания се появи обществено недоволство от факта, че гражданите на България и Румъния ще могат свободно да живеят и работят на Острова от 1 януари 2014 г. Смята се, че имигрантите във Великобритания от двете балкански страни ще източат здравната система и неправомерно ще се възползват от социални и жилищни помощи. Въпреки уверенията на еврокомисарят по заетостта и социалните въпроси Ласло Андор и британския премиер Дейвид Камерън все още се появяват мнения, които настояват за по-строг контрол на имиграцията във Великобритания. Вчера председателят на един от най-големите общински съвети в Англия Филипа Роу заяви, че иска по-строг граничен контрол.