Предвидени европейски законодателни промени предизвикаха недоволството на екологичния сектор у нас.
Оказва се, че Главна дирекция „Здравеопазване и защите на потребителите“ (SANCO) към Европейската комисия (ЕК) е внесла предложения за поправки, свързани с регистрацията и сертифицирането на земеделските сортове. Според природозащитниците в лицето на Коалиция „За да остане природа в България“* обаче това неминуемо ще доведе до намаляване на агробиоразнообразието, както и до заличаването на старите сортове зеленчуци, плодове и житни култури.
Какво предвиждат готвените промени и какви са опасенията от тях
Новите текстове са свързани със задължителната регистрация и сертификация на всички сортове семена и посадъчен материал. Това включва и стари сортове, „които в момента се пазят само от дребни производители и частни стопани“, алармират от коалицията.
Според тях готвените административни процедури са твърде сложни за дребните земеделски производители и градинари, освен това ще представляват финансова тежест за тях. Съответно много сортове ще останат нерегистрирани и в крайна сметка ще бъдат изгубени.
В добавка на това се планира уеднаквяването на приоритетите в селскостопанския сектор в рамките на целия Европейски съюз (ЕС) чрез въвеждането на нов общ регламент. Той ще замени досегашните директиви, които позволяват всяка страна да определя свои национални приоритети. Според природозащитниците това ще „прекрати възможността за национални изключения в законодателството за семената“.
Сред опасенията на асоциациите стои и това, че чрез въвеждането на законовите поправки ще стане невъзможна свободната размяна на семена между любители градинари, дребни градинари и средни семепроизводители, включително и тези, които се занимават с биоземеделие.
„Ще се загубят всички стари сортове, а заедно с тях и местните вкусове и аромати, културните традиции, свързани с храната и нейното производство. Постепенната унификация ще напълни още повече пазарите с евтини и безвкусни хранителни продукти от хибридни семена“, коментира Светла Николова от „За да остане природа в България“.
В момента 75% от производството на семена в света се държи от 10 компании, се казва още в прессъобщението до медиите. Ето защо недоволните от готвената промяна смятат, че тя ще донесе ползи единствено до големите агроиндустриални концерни.
В резултат в крайна сметка ще изчезнат традиционни български сортове като лимец, някои сортове домати, както и други потребявани зеленчуци и плодове.
От „За да остане природа в България“ настояват българското правителство и еврокомисар Кристалина Георгиева да „защитят правата на българските фермери, както и потребителите на правото на избор за добра храна, за опазване на българското културно наследство, свързано с агро-биоразнообразието и изконни традиции“. Текстовете ще влязат в сила, ако до 6 май 2013 г. Комисарите не възразят срещу предложението на SANCO.
*В Коалиция „За да остане природа в България” членуват Асоциация на парковете в България, Българската асоциация за алтернативен туризъм, Българското дружество за защита на птиците, Българското дружество по фитоценология – 2001, Българска федерация по катерене и алпинизъм, Българска федерация по спелеология, Българската фондация “Биоразнообразие”, Екологично сдружение „За Земята”, Информационния и учебен център по екология, Народно читалище „Бъдеще Сега”, Сдружение “Агролинк”, Сдружение „Байкария”, Сдружение „Белият бряг”, Сдружение за дива природа – БАЛКАНИ, Сдружение „Природа назаем”, СНЦ “Зелени Балкани”, Сдружение „Природен Фонд”, клуб UNECO към Студентски съвет на СУ „Св. Кл. Охридски”, Софийско гражданско сдружение „Щастливеца”, гражданска група „Да спасим Иракли”, „Граждани за Рила” и WWF Дунавско–Карпатска програма България.