Европейската комисия (ЕК) иска да се вземат по-строги мерки и да не се плащат субсидии на фермери, които са заявявали земеделски земи като пустеещи ниви. Това обяви министърът на земеделието и храните Валери Цветанов на среща с председателят на Асоциацията на земеделските производители в България Ивайло Тодоров, съобщи БГНЕС.
Министърът обясни, че ще се направят по-обстойни и индивидуални проверки на случаите. Отделно вече е имало работно посещение в ЕК за дискутиране на проблема.
Става въпрос за близо 3000 земеделски производители, които все още не са получили субсидии за миналата година заради административни грешки на Министерство на земеделието и храните, заяви председателят на асоциацията. През миналата година Разплащателната агенция (Държавен фонд “Земеделие”) е отрязала автоматично субсидиите на фермери, които през 2007 г. са заявили земеделски земи, които в базата данни се водят пустеещи ниви. При заснемането на имотите преди близо 3 години те са били необработваеми. По-късно през 2007 г. земеделците са започнали да обработват имотите си и са ги заявили като обработваеми. Разплащателната агенция обаче не извършва проверки по места, а директно реже субсидиите на базата на старата информация, подадена им от земеделското министерство, обясни Ивайло Тодоров.
За случая е информиран министърът на земеделието и храните Валери Цветанов, който разпорежда грешката да се поправи и средствата да бъдат изплатени. По-късно Европейската комисия обявява, че субсидиите на тези земеделци са изплатени неправомерно, като нарежда да им бъдат удържани при следващата кампания.
“Заради грешките и немарливостта на администрацията, някои производители не могат да си получат парите и са изправени пред тежки финансови затруднения”, посочи още Ивайло Тодоров.