Европейската комисия е решила да започне процедура при прекомерен дефицит за България въз основа на данните, представени от българските власти през април 2010 г. и впоследствие потвърдени от Евростат, за дефицит на консолидирания държавен бюджет от 3,9% от БВП през 2009 г.
В документа е било достигнато до заключението, че макар брутният държавен дълг (14,8% от БВП за 2009 г.) да покрива съответния критерий в Договора за създаване на ЕС не са спазени изискванията по отношение на дефицита, тъй като през 2009 г. той не е бил близо до референтната стойност от 3% от БВП, става ясно от днешна информация на Общността.
В контекста на Договора и на Пакта за стабилност и растеж Комисията предприе днес допълнителни мерки в рамките на процедурата при прекомерен дефицит по отношение на България. По-специално - тя достигна до заключението, че в България съществува прекомерен дефицит и отправи две препоръки до Съвета. С първата той се приканва да вземе съответното решение, а с втората - да издаде препоръка към България с оглед на коригирането на прекомерния дефицит.
По-конкретно - ЕК препоръчва българските власти да сведат най-късно до 2011 г. дефицита на консолидирания държавен бюджет под 3% от БВП по надежден и устойчив начин. За тази цел страната трябва да положи необходимите усилия, за да избегне през 2010 г. допълнително нарастване на дефицита над планираните 3,8% от БВП, да осигури фискално подобрение от най-малко ¾ % от БВП през 2011 г. и да конкретизира и приложи мерките, необходими за постигане на корекцията на прекомерния дефицит до 2011 г.
С цел ограничаване на рисковете за корекцията България се приканва да подобри също управлението и прозрачността на бюджета, като засили контрола на разходите от страна на Министерството на финансите, укрепи обвързващия характер на своята средносрочна бюджетна рамка и подобри наблюдението на изпълнението на бюджета в рамките на годината, става ясно още от информацията.
Властите следва да докладват за постигнатия напредък при прилагането на тези препоръки в отделна глава, включена в предстоящите актуализации на конвергентната програма, до отмяната на процедурата при прекомерен дефицит. България се приканва да гарантира, че бюджетната консолидация, насочена към постигане на средносрочната бюджетна цел, ще се поддържа и след коригирането на прекомерния дефицит. И накрая, българските власти се призовават да повишат ефективността на публичните разходи, като изцяло въведат планираните структурни реформи в областта на публичната администрация, здравеопазването, образованието и пенсионната система.