Членовете на Европейския парламент призоваха Европейската комисия (ЕК) и Съвета да използват настоящите трудности в еврозоната, за да предприемат твърди действия за постигане на по-силна и юридически задължителна координация, както и за по-активен подход в бъдеще, за да се избегне напрежението на финансовите пазари.
Говорейки пред пленарната зала относно трудната монетарна, икономическа и социална ситуация в страните от Еврозоната, представителят на председателството на Съвета Диего Лопес Гаридо подчерта, че "положението с публичните дефицити е ясен резултат от кризата, комбинирана със силни финансови намеси на правителствата за избягване на рухването на финансовата система". Относно монетарната ситуация той изтъкна, че "въпреки напрежението на фондовите борси, ЕС е действал адекватно" и че "действащите стимули не трябва все още да бъдат изоставени".
Фискалните мерки, структурните реформи и интегрираните механизми за контрол са "ключът за намиране на разрешение на настоящото напрежение" и за "връщане на Гърция по пътя на устойчивото развитие", каза комисар Хоакин Алмуния, който даде подробности относно плановете на ЕК и Гърция. В този контекст той изрази подкрепата на Комисията за плана, предложен от гръцкото правителство. За постигането на своите цели, гръцкото правителство се ангажира с поредица от мерки, включително реформа на данъчната администрация, пенсионната система и пазара на труда, както и намаляване на безработицата.
Лидери на основните политически групи в ЕП
Говорейки от името на ЕНП, Корин Вортман-Кол (Холандия) каза, че нейната група напълно подкрепя подхода на ЕК спрямо Гърция, въпреки че тези действия идват с няколко месеца закъснение. Проблемите, пред които еврозоната е изправена в момента, правят спешно предприемането на по-строг подход към икономическото управление, като същевременно изкарват на преден план необходимостта от по-силна координация на икономическите политики.
Целта за 2020 година, определена от председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, е "рядка супа", която спешно трябва да бъде "сгъстена" с повече координация на икономическите политики, каза Удо Булман (Германия) от името на групата на Социалистите и демократите. "Не давайте място на страха", призова още той държавите членки. Булман отбеляза също, че "държавите членки се провалят в техните усилия за модернизиране", но изрази своето доверие, че гръцкият финансов министър " ще свърши добра работа".
"Нашата тактическа и стратегическа грешка беше, че не се намесихме веднага и следвахме грешен подход от самото начало", изтъкна Ги Ферхофщад (АЛДЕ, Белгия), добавяйки, че ситуацията в Гърция показва провала на Лисабонската стратегия. Той критикува "липсата на сплотеност, липсата на доверие и липсата на солидарност" и подчерта, че Европа не се нуждае от намесата на МВФ за разрешаването на проблемите на Еврозоната.