ЕП подкрепи влизането на България в Шенген

08.06.2011 | 13:43
по статията работи:
Следващата и окончателна стъпка е одобряването на присъединяването на двете страни от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи
ЕП подкрепи влизането на България в Шенген

Европейският парламент прие с 487 гласа "за", 77 "против" и 29 "въздържал се" резолюция, с която подкрепи присъединяването на България и Румъния в Шенгенското пространство. С това процедурата в ЕП по въпроса е изчерпана.

Следващата и окончателна стъпка е одобряването на присъединяването на двете страни от Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи, където е необходимо постигането на пълно мнозинство. Очакванията на унгарското председателство на ЕС, което приключва следващия месец, са, че по темата ще има развитие на заседанието на Съвета през септември. Органът ще заседава утре в Люксембург, като темата е включена в дневния ред.

На предстоящата среща България ще бъде представлявана от вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, информира БТА.

Докладчикът на двете страни Карлуш Коельо подчерта необходимостта да се признае, че незаконната имиграция превръща България, Турция и Гърция в една от най-чувствителните външни граници на ЕС. Това означава, че България трябва да предприеме някои допълнителни мерки, включително специален план за действие, който да започне да прилага след влизането си в Шенген, както и да разработи съвместен подход с Гърция и Турция за справяне с опасността от повишен миграционен натиск.

Европейските депутати гласуваха и изменение, в което изискват засегнатите страни членки писмено да информират Европарламента и Съвета в шестмесечен период от влизането в сила на решението за присъединяване за всички проблеми при прилагането на тези допълнителни мерки, информират от пресцентъра на ЕП.

Oт офиса на Европейската народна партия разпространиха коментари на някои от евродепутатите от партията непосредствено след взетото решение:

Д-р Aндрей Ковачев: Оценката на експертите на Съвета е еднозначна - България и Румъния изпълняват критериите за членство. Всичко друго извън тези критерии е в сферата на вътрешно-политическия дебат в някои страни-членки. България и Румъния са си свършили работата и сега надграждат. В настоящия момент ще съм по-спокоен, ако цялата средиземноморска граница на Шенген се охранява така добре, както България и Румъния охраняват своята черноморска граница. Докладчикът Коелю и други колеги, както и експертите на Съвета, които са били там, се убедиха на място в това. Ето защо е необходимо Съветът да вземе решение за приемане на България и Румъния в Шенген още през септември тази година.

Илиана Иванова: Радвам се, че в пленарната зала на Европейския парламент се получи много конструктивен дебат. Приветствам недвусмислената и позитивна оценка на докладчика Карлуш Коелю за включването на България и Румъния в Шенгенското пространство. Надявам се, че и страните-членки ще споделят неговото становище.

Мария Неделчева: С безпристрастния доклад на г-н Коелю ЕП изпраща силно двойно послание към Съвета на министрите и към българските и румънските граждани. Казваме "да" на равното третиране и отчитане на резултатите на всички страни-членки. Призоваваме Съвета, вземайки предвид позицията на ЕП, да покаже, че можем да разчитаме на него като институция - представител на европейските ценности за прозрачност, партньорство и доверие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...