Снимка: natisparite.com
Бизнес климатът в България е по-лош, от който и да е момент през 2002 г., сочи изследване на ЕСТАТ, направено по поръчка на Института за политика и развитие към Единна народна партия (ЕНП), предаде Агенция "Фокус".
Изследването е направено в края на януари 2009 г. и се концентрира върху състоянието на фирмите от последното тримесечие на 2008 г. Участвали са 400 фирми от реалния сектор, извадката е представителна и структурата й е на принципа на генералната съвкупност на всички български предприятия. Данните представи Иво Желев директорът на Агенция ЕСТАТ.
Според проучването всеки трети предприемач би посъветвал близките си да не правят бизнес у нас. Засега банковата система продължава да се ползва с доверие сред българските предприемачи, но продължават хроничните проблеми в сферата на човешките ресурси и липсата на добра квалификация на персонала, коментират социолозите. Регистрира се най-ниският процент на предприятия в добро състояние от 2002 г. насам. Строителството, търговията, транспортът и индустрия са в най-тежко състояние, като няма сектори, които да са "острови на благополучието" в условията на кризата.
Според изследването затъващите компании са повече от два пъти от проспериращите. Малък е и делът на очакващите подобрение, особено сред тези, ориентирани към износ. Междуфирмената задлъжнялост не е чак толкова голяма, но съществува в по-голяма степен в строителството и енергийния сектор.
Евелин Виденов от Института за политика и развитие посочи, че през първото тримесечие на 2009 г. се отчита намаляване на износа с около 30%, ако тенденцията се запази се очаква да има 9 млрд. лв. загуби за икономиката ни. Тенденцията на намаляване на чуждестранните инвестиции ще доведе до 2 млрд. евро спад на инвестициите в нашата икономика към края на годината.
Индекс на бизнес климата се изчислява на базата на два фактора - състояние на бизнеса и очакванията за неговото развитие.