ЕС и САЩ постигнаха принципна договорка за споразуменията по визовия режим

14.03.2008 | 12:50
по статията работи: econ.bg
Същевременно американският министър на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф каза, че „двустранните преговори нямат за цел да накърнят компетенциите на ЕС”
ЕС и САЩ постигнаха принципна договорка за споразуменията по визовия режим


След няколко седмици на вътрешни противоречия между страните-членки на ЕС Европейската комисия успя да се договори със САЩ за подход относно сключването на двустранни споразумения за безвизов режим между Вашингтон и европейските държави.

На срещата на високо ниво в Словения между ЕС и САЩ, посветена на правосъдието и вътрешните работи, двете страни постигнаха съгласие въпросите, които са от национално значение, да бъдат договаряни със съответните правителства, а въпросите, които са от значение за ЕС като цяло, да се обсъждат чрез преговори с Брюксел. Освен това европейският правосъден комисар Франко Фратини съобщи, че проведе дискусии на високо ниво относно визовия режим до юни. Той се надява, че до октомври всички европейски страни могат да се включат в програма за облекчен визов режим със САЩ, съобщава EUobserver.com.

Същевременно американският министър на вътрешната сигурност Майкъл Чертоф каза, че "двустранните преговори нямат за цел да накърнят компетенциите на ЕС". Но той продължава да смята, че визовият режим е национален въпрос и решението на САЩ да провежда двустранни преговори със европейските държави не е обида за институциите на ЕС.

Въпросът за визовия режим между САЩ и страните-членки на ЕС излезе на преден план около подписването на двустранно споразумение между Чехия и САЩ за облекчен визов режим. Едно от условията на Вашингтон за това е да се спазват американските стандарти за безопасност на самолетните полети, като се предоставят личните данни на пасажерите на съответните власти. Това не се хареса на Брюксел, тъй като Електронната система за регистрация на пасажерите (ETA) е "въпрос, свързан с визовия режим" и попада под юрисдикцията на европейското законодателство.

Освен Чехия, Естония и Латвия също подписаха подобни споразумения, а Литва, Унгария и Словакия скоро ще се присъединят към тях.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...