ЕС отпуска 3.1 млн евро за борба с рака на гърдата

10.08.2010 | 14:41
по статията работи:
Всяка година в Европейския съюз се откриват около 350 000 нови случая на рак на гърдата
ЕС отпуска 3.1 млн евро за борба с рака на гърдата

Всяка година в Европейския съюз (ЕС) се откриват 350 000 нови случая на рак на гърдата, но липсата на ефективна технология, подпомагаща диагностицирането на трудните случаи, означава, че някои от тях остават неоткрити или получават неправилна диагноза.

ЕС инвестира 3,1 милиона евро в разработването на по-добра и по-бърза диагностика чрез проекта HAMAM. Този проект разработва прототип на работно място, което ще подпомага диагностицирането на рак на гърдата чрез интегрирането на изображения, създадени посредством различни технологии (мамография, магнитен резонанс и други), както и на информация за пациента. Лекарите ще могат да сравняват непосредствено едно с друго тези изображения с различен произход и едновременно с това да разглеждат анамнезата и медицинските анализи. Това работно място ще бъде изпробвано в избрани болници в Германия, Обединеното кралство и Нидерландия, съобщава официалният портал на ЕС - Europa.eu.

Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус, комисар по цифровите технологии, заяви: "Ракът на гърдата е болест, която засяга живота на милиони хора. Всяка година в Европа от рак на гърдата умират около 130 000 жени. Ако откриваме своевременно повече случаи на рак, бихме могли да спасим много от тях. Аз съм силно впечатлена от потенциала на цифровата технология на проекта HAMAM за подпомагане на спасяването на човешкия живот".

Всяка година в Европейския съюз се откриват около 350 000 нови случая на рак на гърдата, което е 26 % от всички нови случаи на рак на гърдата при жените. 17 % от смъртните случаи от рак сред жените годишно се дължат на рак на гърдата. Понастоящем борбата срещу рака на гърдата е съсредоточена върху неговото ранно откриване.

Независимо от напредъка на модерната технология за получаване на изображения, ранното откриване и точното диагностициране на рака на гърдата продължават да са нерешени проблеми. Правят се ненужни биопсии, като туморите често остават неоткрити до стадий, в който е много по-трудно и дори невъзможно да се проведе успешна терапия. С проекта HAMAM се търси решение на този проблем чрез интегриране на изображения, създадени посредством различни технологии, и информация за пациента на едно клинично работно място. Изображенията, които могат да бъдат сравнявани, са получени чрез технологии като рентгенова мамография, томосинтез, магнитен резонанс, ултразвук (двумерни и тримерни изображения) и позитронна емисионна мамография. Проектът с продължителност три години започна през 2008 г. и получи финансиране от ЕС в размер на 3,1 милиона EUR. Той обединява учени, клинични работници и експерти в областта на ИТ, които работят съвместно, за да съберат всички съществуващи данни за пациенти в обща база данни. По-конкретно, в рамките на проекта се разработва клиничен софтуер, който интегрира изображения и количествени данни и ги комбинира с индивидуални рискови профили относно вероятността за развитие на рак на гърдата въз основа на генетична информация и на исторически данни за случаи на заболяване в семейството.

Сред клиничните консултанти на проекта са водещи експерти в областта на диагностиката на рак на гърдата от шест държави-членки на ЕС (Белгия, Германия, Италия, Нидерландия, Швеция и Обединеното кралство), както и от САЩ. Клинични тестове ще бъдат проведени в болници в Берлин (Германия), Дънди (Обединено кралство) и Ниймеген (Нидерландия). Тестовете ще бъдат подкрепени от експерти по ИТ от множество университети в Европа.

Проектът HAMAM е наследник на два други проекта, финансирани от ЕС: SCREEN и SCREEN-TRIAL. Благодарение на тези проекти бе постигнат сериозен напредък в областта на диагностиката на рак на гърдата в Европа, което превърна Европа в световен лидер при диагностичните системи за цифрова мамография понастоящем. Чрез проекта HAMAM Европа ще заздрави своята водеща роля в областта на основаната на изображения диагностика на рак на гърдата.

Проектът HAMAM, наред с други успешни научноизследователски проекти в областта на ИКТ, финансирани от ЕС, ще бъде представен на „ICT 2010“, най-голямата среща в Европа за научни изследвания в областта на ИКТ, която ще се състои от 27 до 29 септември 2010 г.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...