Държавите от Третия свят ще трябва да продължат да чакат решение на ЕС относно механизми за финансиране на борбата с промените в климата, предаде EUobserver. Това стана ясно след срещата на европейските министри на околната среда в понеделник (02.03.09).
На срещата в началото на седмицата министрите обсъждаха предложенията на ЕК за обща позиция на ЕС за международната конференция в Копенхаген относно промените в климата. Там ще бъде договорен заместител на Протокола от Киото.
Рано е да се разкрива какви ще са предложенията ни, още повече че САЩ тепърва ще обяви публично позицията си, заявиха европейските министри на околната среда. "Не успяхме да постигнем консенсус относно финансовия механизъм. Имаме нужда от още време", заяви европейският комисар по околната среда Ставрос Димас.
Засега е ясно, че развитите северни и западни икономики ще предприемат значително намаляване на отделянето на вредни газове, тъй като са отговорни за 75% от замърсяването на планетата. Но ЕС иска и развиващите се икономики като Китай, Индия, Бразилия, Мексико и Индонезия да поемат своя дял от тежестта – между 15% и 30% намаляване на отделянето на въглероден диоксид спрямо нивата от 1990 година. Именно финансирането на ограничаването на отделяне на CO2 в Третия свят се очаква да е основната тема на преговори в Копенхаген, като по-бедните държави искат помощ от Запада. И при все че световната финансова криза накара САЩ и Европа да отделят бързо-бързо 2.6 трилиона евро за икономиките си, когато стане въпрос за пари за борба с глобалното затопляне, желанието за разходи на развитите икономики изведнъж секва.