ЕС се съгласи да дава банкови данни на САЩ, но си остави отворена вратичка

01.12.2009 | 10:39
по статията работи: econ.bg
От всички страни-членки Германия и Австрия заплашваха да блокират споразумението, но в крайна сметка се въздържаха
ЕС се съгласи да дава банкови данни на САЩ, но си остави отворена вратичка

Европейските министри на правосъдието одобриха временно споразумение за обмяна на банкова информация със САЩ при случаи на разследване на заподозрени в тероризъм, предаде Euobserver.

Споразумението предизвика напрежение сред зелените и либералите в ЕП, които го заклеймиха и обвиниха Съвета на министрите, че бърза да се съгласи преди официалното влизане в сила на Лисабонския договор. Одобрението на Съвета стана факт късно снощи (30.11.09), а от днес (01.12.09) ЕП вече има по-големи правомощия в областта на правосъдието и съответно нещата вече можеха да изглеждат по различен начин.

От всички страни-членки Германия и Австрия заплашваха да блокират споразумението, но в крайна сметка се въздържаха. Двете държави се страхува, че на разположение на американското правителство може да се предоставя лична информация на европейски граждани при „по-мътни" разследвания.

"Имаме проблем по споразумението", каза австрийският правосъден министър Мария Фектер преди срещата. Същевременно тя призна, че е „по-добре да има недоизпипано споразумение, отколкото никакво".

Съгласно сделката с Вашингтон, в случай на антитерористично разследване ЕС ще предоставя имена, адреси, паспортни номера и други лични данни, свързани с банкови услуги. От своя страна САЩ няма да е задължена да дава същата информация на европейските власти при техни разследвания.

"Възможността САЩ да връща жеста ще бъде договорена следващата година като част от окончателното споразумение с участието на ЕП", каза европейски дипломат. Сегашната договорка цели да не отрязва САЩ напълно от възможност да получава информация от системата за междубанкови трансфери SWIFT, чиито сървъри се местят на европейска територия. От 2006 година насам SWIFT е ябълка на раздора между ЕС и САЩ след като стана ясно, че по времето на Джордж Буш Вашингтон е крадял информация за европейски банкови трансфери от SWIFT, чиито сървъри се помещаваха на американска територия.

Временното споразумение ще влезе в сила от 1 февруари и ще трае девет месеца. То може да бъде анулирано от ЕП, който трябва да даде одобрението си за изпълнението му през пролетта на следващата година.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...