Едва 31% от българите са удовлетворени от работата си. С повече недоволни от страната ни са Гърция (16%), Хърватия (18%) и Италия (25%). На противоположния полюс пък е Дания, където удовлетвореност от условията си на труд изпитват 94% от респондентите. Това сочи прочуване на Евробарометър относно ефектите на кризата върху качеството на труда.
Резултатите от него сочат, че малко повече от половината (53%) европейски работници считат, че условията в собствената им страна са добри. 57% обаче са на мнение, че през последните 5 години има влошаване.
Разликата в нивата на удовлетвореност между различните държави членки може да бъде обяснена с много фактори, в това число социалния и икономическия контекст, повлиян от кризата, но също и характеристики като социален диалог, социални политики и трудово право, които могат да са по-слабо или по-силно изразени във всяка една страна.
Проучването на Евробарометър показва още, че стресът безспорно е най-големият риск на работното място. Друг проблем е и неудовлетвореността от работното натоварване, темпа на работа и продължителността на работния ден. По-рядко европейските работници се оплакват от липса на интерес към задачите или недостатъчно свободно време.
40% от участниците в проучването заявяват още, че не им е била предоставена възможност за гъвкаво работно време.
В областта на здравословните и безопасни условия на труд, по-малко от един от всеки трима работници е заявил, че на работното му място са въведени мерки срещу новите рискове (например, предизвиканите от нанотехнологиите или биотехнологиите), или мерки, насочени към възрастните работници и тези с хронични заболявания.
Заедно със стреса, като един от най-важните рискове на работното място се възприема неергономичната среда, като 28 % от респондентите определят повтарящите се движения и изморителните или болезнени пози като основен риск за здравето и безопасността на работното място, а 24 % — ежедневното вдигане, пренасяне или преместване на товари.
Резултатите от проучването на Евробарометър ще бъдат включени в дискусиите на 28 април в Брюксел относно настоящите и бъдещите перспективи за действия на ЕС в областта на условията на труд.
„Защитата и подобряването на условията на труд в ЕС означава полагане на грижи за нашия човешки капитал“, коментира еврокомисарят по социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор. По думите му съществува реален риск, че условията на труд ще пострадат от икономическата криза. „Заедно с държавите членки и организациите на служителите и работодателите ние трябва да подновим усилията си да запазим и подобрим условията на труд“, заяви още той.