Работодатели бавят заплати за 63 млн. лева

22.10.2013 | 12:40
по статията работи: Ралица Стоянова
Едва 2% от предприятията покриват основните изисквания за безопасност на работа, съобщи социалният министър Хасан Адемов
Работодатели бавят заплати за 63 млн. лева

 Около 63 млн. лева е размерът на забавените заплати от началото на годината. Това каза изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова, която участва в национална конференция за здравословни работни места.

От края на 2009 г. досега са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 238 млн. лв., посочи още Михайлова. По думите ѝ от половин година насам се наблюдава тенденция за намаляване на месеците,  в които работодателите не са се разплатили.

Около 40% от фирмите дължат заплати за месец, около 17% са забавили изплащането на възнаграждения с два до три месеца. Малко като процент са предприятията, дължащи заплати на работниците и  служителите си за повече от 24 месеца, като по-голяма част от  тях са или обявени в несъстоятелност, или са в процес на  ликвидация, обясни Михайлова.

От януари до септември тази година след намесата на ГИТ са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 43 млн. лв., предаде БТА.

"За голяма част от българските предприятия предизвикателството да изпълняват мерки за защита на здравето и безопасността на работното място е голямо", каза социалният министър Хасан Адемов, който откри конференцията.

Фирмите с изпълнени основни изисквания за здраве и безопасност на работа са най-вече големите предприятия, които успешно преодоляват икономическите  затруднения през последните години, обясни Адемов. Той уточни, че делът на тези предприятия е по-малко от 2%.

През деветмесечието на 2013 г. от ГИТ са извършили 43 107 проверки в 33 397 предприятия от всички икономически дейности с 1 288 700 работници и служители в тях. Констатирани са 185 804  нарушения, като 41% от тях са за нарушения на нормите в  областта на здравословните и безопасни условия.

Нарушенията на безопасността на работното оборудване и технологичните процеси са 25,3% а на хигиена на труда - 14,7 на сто. Запазва се тенденцията от последните две-три години за  най-висок относителен дял на нарушенията по заплащане на труда - 19 на сто от общия брой на констатираните нарушения. В  сравнение с деветте месеца на 2012 г. тези нарушения са намалели с 20%.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...