Около 63 млн. лева е размерът на забавените заплати от началото на годината. Това каза изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Румяна Михайлова, която участва в национална конференция за здравословни работни места.
От края на 2009 г. досега са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 238 млн. лв., посочи още Михайлова. По думите ѝ от половин година насам се наблюдава тенденция за намаляване на месеците, в които работодателите не са се разплатили.
Около 40% от фирмите дължат заплати за месец, около 17% са забавили изплащането на възнаграждения с два до три месеца. Малко като процент са предприятията, дължащи заплати на работниците и служителите си за повече от 24 месеца, като по-голяма част от тях са или обявени в несъстоятелност, или са в процес на ликвидация, обясни Михайлова.
От януари до септември тази година след намесата на ГИТ са изплатени забавени трудови възнаграждения в размер на 43 млн. лв., предаде БТА.
"За голяма част от българските предприятия предизвикателството да изпълняват мерки за защита на здравето и безопасността на работното място е голямо", каза социалният министър Хасан Адемов, който откри конференцията.
Фирмите с изпълнени основни изисквания за здраве и безопасност на работа са най-вече големите предприятия, които успешно преодоляват икономическите затруднения през последните години, обясни Адемов. Той уточни, че делът на тези предприятия е по-малко от 2%.
През деветмесечието на 2013 г. от ГИТ са извършили 43 107 проверки в 33 397 предприятия от всички икономически дейности с 1 288 700 работници и служители в тях. Констатирани са 185 804 нарушения, като 41% от тях са за нарушения на нормите в областта на здравословните и безопасни условия.
Нарушенията на безопасността на работното оборудване и технологичните процеси са 25,3% а на хигиена на труда - 14,7 на сто. Запазва се тенденцията от последните две-три години за най-висок относителен дял на нарушенията по заплащане на труда - 19 на сто от общия брой на констатираните нарушения. В сравнение с деветте месеца на 2012 г. тези нарушения са намалели с 20%.