Възможността страните-членки на еврозоната да инкасират загуба от заем за Гърция не бива да бъде пренебрегвана въпреки уверенията на политиците, че това няма да се случи, смятат редица изтъкнати икономисти.
Вчера (29.04.10) германският финансов министър Волфганг Шойбле заяви по повод заемите, чиято лихва ще е грубо 5%, че няма да има загуба за германските данъкоплатци в дългосрочен аспект. „Надяваме се, че няма да струва нищо, тъй като това е кредит, а не заем, при който става въпрос за пари на данъкоплатците”, каза той.
Мнозина известни икономисти, обаче, не се съгласиха с тезата на Шойбле. Причината е във възможността Гърция да преструктурира дълговете си – възможност, която няма да отпадне при осигуряването на външен заем. Евентуалното преструктуриране ще играе важна роля за връщането на гръцката икономика на пътя на растежа в средносрочен аспект, смята Фабиан Цюлеег, главен икономист на European Policy Centre. Това означава, че е много, много вероятно заемодателите да не получат обратно пълния размер на отпуснатите заеми.
„Идеята, че Гърция ще може да плати всичките си заеми, е „доста оптимистична””, казва Цюлеег пред EUobserver. На подобно мнение са и колегите му Жан Писани-Фери и Андре Сапир, които смятат, че преструктурирането на гръцките дългове е много вероятно бъдещо решение.
Засега Брюксел не отваря и дума за изказаната от специалистите възможност за преструктуриране, като оправданието е, че пазарите могат да реагират неконтролируемо панически. Критиките към ЕС за действията относно овладяването на гръцката криза и без това са достатъчно силно, считат мнозина политици.