Еврокомисията подхваща България заради енергийните характеристики на сградите

28.05.2024 | 11:10
по статията работи: econ.bg
Европейската комисия призова вчера България, Гърция, Литва, Малта, Португалия, Румъния и Словения да спазват правилата за енергийната ефективност на сградите
Еврокомисията подхваща България заради енергийните характеристики на сградите
Снимка: под лиценза на creative commons

Европейската комисия призова вчера България, Гърция, Литва, Малта, Португалия, Румъния и Словения да спазват правилата за енергийната ефективност на сградите. Комисията съобщи, че открива процедура за нарушение. Дават се  два месеца срок за отговор какво е въведено в законодателството ни. Държавите-членки трябва да определят минимални изисквания за енергийни характеристики на сградите, за да постигнат най-добрата комбинация между инвестиции и спестявания, известни също като „нива на оптимални разходи“.

Изчисляването на оптималните от гледна точка на разходите нива е от ключово значение за държавите-членки, за да използват напълно енергийната ефективност и възобновяемия енергиен потенциал на националния сграден фонд и да избегнат хората и предприятията да харчат повече пари от необходимото за подобряване на ефективността на своите жилища и офиси. Поради това Комисията изпраща официални уведомителни писма до засегнатите държави-членки, които сега разполагат с два месеца, за да отговорят и да отстранят недостатъците, посочени от Комисията. При липса на задоволителен отговор Комисията може да реши да издаде мотивирано становище.

Само преди седмица Силвия Резеши от Главна дирекция „Енергетика“ в ЕК обясни нагледно колко важни са целите и енергийните характеристики на сградите. Конкретно при жилищните сгради, според Резеши, всяка страна членка трябва да изготви Национална крива за постепенното саниране на жилищния сграден фонд в съотвестствие с Национална пътна карта и цели за 2030 г., 2040 г. , 2050 г.

„Идеята е че тази крива се изразява в намаление на средното потребление на първична енергия изразено в киловат час на квадратен метър на година на целия жилищен фонд. И на тази база се определя броя жилищни сгради, които трябва да се санират годишно“, обясни тя. По думите ѝ държавите-членки трябва да гарантират, че най-малко 55% от средното намаление на потребление на първична енергия трябва да се постигне чрез саниране. И това приоритетно да се насочи към 43%-те процента сгради с най-лоши характеристики. Именно те трябва най-бързо и адекватно да бъдат санирани.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...