Гаранцията и ангажиментът за създаване на работни места да е един от водещите критерии при субсидирането в земеделието, когато се разписват правилата за усвояване на пари в следващия програмен период до 2020 г. Това предлагат синдикатите с цел да се избегнат проблемите в сектора.
Според официалните данни от последното преброяване на земеделските стопанства в България, техният брой е над 370 хиляди, като в тях са заети близо 750 хиляди души. Въпреки високата безработица в селските райони в земеделието не достига добре подготвена работна ръка, а по данни на Националния осигурителен институт едва 12 на сто от заетите в сектора се осигуряват.
При оценяване на проектите за финансиране на българското земеделие липсва един много важен критерий, а именно не колко пари ще вземе съответен човек, а колко работни места ще създаде, заяви лидерът на Конфедерацията на труда „Подкрепа“ д-р Константин Тренчев, предаде БНР.
По германски предвоенен доклад от 1938-а година, България е можела да изхранва със земеделската си продукция 36 милиона души, днес 82% от всички хранителни продукти у нас са вносни.
„За съжаление администрацията все още трудно възприема тази идея как би могло отразяването на заетостта в проектите да бъде критерий за оценяване на тези проекти“, коментира Анелия Иванова от сектор „Земеделие“.
Друг основен проблем в сектора е нелегалният труд. „За съжаление недекларираният труд е основен. Как да се справим така, че всеки един, тръгвайки да работи в сферата на земеделието, от една страна, да знае, че има предпоставките и достъпа до финансиране, за да създаде едно добре функциониращо стопанство, което може да реализира, и от друга страна, че той е защитен от гледна точка на условията на труд по начини, по които няма да изпадне в ситуация на трудова злополука, която да не му позволи да бъде включен в каквато и да е заетост, която да му даде доброто право на почивка и след време да получава пенсия“, коментира заместник-министърът на социалната политика Росица Янкова.