Проекти, допринасящи за икономическото и социалното сближаване между регионите в Европейския съюз, трябва да останат приоритет за инвестиционните политики на блока въпреки натиска върху бюджета. Това се посочва в резолюция, приета днес от Европейския парламент.
Отрицателните последици от икономическата и финансовата криза, особено за регионите със слаб икономически растеж, са намалили ползите от бюджетните политики и това е довело до ограничени инвестиции, се посочва в документа. Освен приоритетно финансиране от ЕС тези региони се нуждаят от стратегии, за да имат хората, живеещи там, перспектива.
Евродепутатите призовават за въвеждане на определение за "изоставащи" региони, както и финансирането от ЕС да бъде по-ефективно насочено към тях. Според парламента е необходимо подпомагане на образованието и професионалното обучение, за да се намали безработицата в тези региони и младежите да бъдат насърчени да останат там.
Евродепутатите предлагат изоставащите региони да получават по-лесен достъп до кредити за бизнес, включително за развитието на туризъм и земеделие.
В доклад на Европейската комисия са посочени 47 изоставащи региона в осем държави от ЕС - области с нисък икономически растеж, с брутен вътрешен продукт, близък до средния за ЕС, но с нисък растеж (в Италия, Испания, Гърция и Португалия) и "региони с нисък доход" - с нисък брутен вътрешен продукт, но с добър растеж (в България, Румъния, Унгария и Полша). Почти всеки шести гражданин на ЕС живее в изоставащ регион (83 милиона души), от които 32 милиона в региони с нисък доход и 51 милиона - в региони с нисък растеж.