Европейските акции бележат понижение в началото на новата седмица, следвайки рязкото повишение на доходността на държавни облигации от Германия, САЩ и Великобритания.
Дългосрочните правителствени книжа от Европа и САЩ се намират под натиск от продажби от петък насам (водещ до нарастване на тяхната доходност) с оглед на засилващи се опасения за по-висока инфлация в световен план. Инвеститорите сякаш се фокусират върху коментари на шефа на Фед Джанет Йелън от края на предходната седмица, според които икономиката на САЩ вероятно трябва да се окаже в период на „прегряване“, за да се повишат потребителските разходи и бизнес инвестициите. Това беше изтълкувано като сигнал, че Федералният резерв може да позволи инфлацията в страната да надвиши целевото ниво от 2%, допринасяйки за днешен скок на доходността на 10-годишните американски държавни облигации от петъчно ниво от 1,792% до 1,814% - най-високо ниво от март насам.
В същото време доходността на 10-годишните немски облигации нараства към 0,102%, достигайки до най-високо ниво от референдума Великобритания, проведен на 23-ти юни. Само в рамките на октомври лихвата на немските дългосрочни книжа се повиши с 20 базисни пункта, отскачайки от негативните нива, в които се оказа през предходните няколко месеца.
Скок към 1,220% бележи и доходността на 10-годишните британски облигации на фона на нарастващи опасения за т.нар. "твърд" Brexit - цялостно излизане на Великобритания както ЕС, така и от единния европейски пазар.
Нарастващата доходност на водещите дългови книжа, както и оставащите в сила опасения около предстоящо вдигане на основните американски лихви пред декември, около все още неясния изход от президентските избори в САЩ, около процеса на Brexit и около здравето на германскитеи италианските банки, са все негативни фактори за инвеститорския риск-апетит и допринасят за днешното понижение на европейските фондови борси.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 0,52%, германският DAX - с 0,33%, френският CAC40 - с 0,23% и британският FTSE100 - с 0,6%.
Въпреки днешното повишение на цените на американския лек суров петрол с 0,44% към 50,57 долара за барел и на петрола сорт брент с 0,64% към 52,28 долара за барел, индексът SXER, обхващащ петролните и газови компании се понижава с 0,75%. Акциите на френската петролна компания Total SA се понижават с 0,96%, на испанската Repsol SA - с 0,91% и на австрийската OMW AG - с 1,39%.
Поскъпването на щатския долар към 7-месечен връх пък се отразява негативно на цените на цветните метали и респективно на акциите на част от минно-добивните компании. Акциите на Imersys SA се понижават с 1,17%, а на Fresnillo PLC - с 0,93%, докато тези на Glencore PLC нарастват с 2%, а на Rio Tinto PLC - с 0,31%.