Европейските капиталови пазари последваха низходящото движение на "Уолстрийт"

22.02.2018 | 16:00
по статията работи: econ.bg
По средата на днешната борсова сесия на Стария континент общоевропейският индекс Stoxx 600 загуби около 0,70 процента, до 378.43 пункта, след като почти всички сектори и големите борси са на отрицателна територия
Европейските капиталови пазари последваха низходящото движение на "Уолстрийт"
Снимка: БГНЕС

Европейските акции се понижиха в четвъртък, тъй като повишените очаквания за по-бързо увеличение на лихвите в САЩ не се оправдаха, което ограничи апетита за риск в световен мащаб. Централната банка на САЩ потвърди на последното си заседание пред януари, протокола от което бе публикуван вчера, че възнамерява а повиши лихвените проценти три пъти тази година, вместо очакванията за 4 пъти. Европейските фондови борси продължиха спадащия тренд от вчера на Уолстрийт в Ню Йорк.

По средата на днешната борсова сесия на Стария континент общоевропейският индекс Stoxx 600 загуби около 0,70 процента, до 378.43 пункта, след като почти всички сектори и големите борси са на отрицателна територия.

Най-лошо се представят секторите за основни суровини и за домакинските стоки, които загтубиха повече от 1,2 процента, въпреки отчетените печалби на някои от включените в секторите компании.

Anglo American поведе губещите в сектора на основните суровини. Минно-добивната компания обяви годишно увеличение с 45 процента на печалбата си, което се дължи на на възстановяването на стоковите пазари след катастрофалните 2015 и 2016 години. Акциите обаче се понижиха с над 3 процента, тъй като компанията намали първоначалната си прогноза за нарастване на приходите и печалбата през настоящата година повече от отчетените през миналата 2017 г.

Обявените по-слаби от очакваните финансови резултати на британската банка Barclays вместо да притиснат, подкрепиха както общоевропейския индекс Stoxx 600, така и британския бенчмарк FTSE. По-ниския ръст с близо 10 процента на печалбата за 2017 г. не се дължи на фактори, свързани със самата банка, а в значителна степен на новата данъчна система в САЩ и слабия долар. Затова и акциите нараснаха с 5 процента, което е най-голямото повишение за банковия сектор днес.

Датската фармацевтична компания Genmab се изкачи на върха на обощоевропейския бенчмарк, след като фирмата увери инвеститорите за ръста на продажбите на лекарства срещу рак на кръвта Darzalex. Акциите на една от най-големите фармацевтимни компании в Европа скочиха с 13 процента, след новината. Това обаче не беше достатъчно Stoxx 600 да се задържи на зелена територия.

Британската групата Moneysupermarket за онлайн търговия и услуги се срина с цели 17 процента и достигна дъното на индекса, след като компанията предупреди, че през 2018 г. вероятно продажбите ще нараснат много по-бавно от първоначалните прогнози. След известно време акциите започнаха да възвръщат загубите.

От националните основни индекси на най-големите европейски икономики с най-голяма загуба от 0.93 процента, до 7 213.24 пункта, е британският FTSE. Следва немският DAX, който се понижи с 0.75 процента, до 12 376.71 пункта. Френският САС40 отчита спад с 0.45 процента, до 5 278.45 пункта. В същото време испанският бенчмарк IBEX35 отчита повишение с 0.14 процента, до 9 837.40 пункта.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...