Европейските профсъюзи разкритикуваха решение на Европейския съд относно правото на страните-членки да установят минимален праг на заплатите за чуждестранните работници, предаде EUobserver.com.
Решението на съда засяга полска фирма, която се явява подизпълнител на германската компания Objekt und Bauregie. Полската компания е платила само 46.5% от стойността на минималната работна заплата, която се полага според закона в Долна Саксония на работниците по обществен проект. Европейските съдии отсъдиха в полза на предприемача.
Съдът обосновава решението си с принципа за свобода на движение на услугите в границите на ЕС. Според съдиите закона в Долна Саксония не е съобразен с европейското законодателство и го нарушава, тъй като ограничава свободата на движение на услугите посредством искането за сключване на колективен трудов договор. Този закон постановява, че обществени поръчки могат да се дават само на компании, които предварително са обещали да платят минимална, предвидена от закона, надница за съответния сектор на работниците си и това обещание трябва да е обвързано с подизпълнителите на компанията.
От Конфедерацията на европейските профсъюзи (ETUC) реагираха остро на тази присъда и заявиха, че тя предполага възникването на "социален дъмпинг". „Решението на Европейския съд налага незабавната реакция на европейските институции, които трябва да потвърдят, че ЕС не е само икономически проект, а е преди всичко проект, насочен към подобряването на условията на живот на европейските граждани”, казаха от ETUC.
Присъдата е втората поред, която засяга европейските профсъюзи. В края на декември Първоинстанционният съд в Люксембург отсъди против шведските профсъюзи в делото "Лавал".