Европейските компании, които работят по "Южен поток", ще понесат загуби от минимум 2,5 млрд. евро, в случай, че проектът бъде окончателно спрян. Това става ясно от документите на South Stream Transport, пише iNews.
Освен това по изграждането на газопровода вземат участие и редица японски фирми. За тях загубите може да стигнат до 320 млн. евро. Така общите вреди възлизат на най – малко е 2,820 млрд. евро.
Изчисленията показват, че германската фирма Europipe, която трябваше да достави половината от тръбите за газопровода, трябваше да получи 500 млн. евро за доставките. От друга страна японските компании Marubeni-Itochu и Sumitom пък трябваше да доставят 40% на сто от тръбите и да получат за това 320 млн. евро.
В понеделник през нощта стана ясно, че Русия се отказва от газопровода „Южен поток“ под натиска на ЕС. „Смятаме, че позицията на Европейската комисия не беше конструктивна. И ако Европа не желае "Южен поток" да бъде построен, значи той няма да бъде построен“, заяви Владимир Путин на среща в Анкара с турския президент Реджеп Ердоган.
От своя страна от ЕК заявиха, че на 9 декември ще се проведе предварително планираната поредна среща, свързана със спорния газопровод „Южен поток“. Това потвърди заместник-председателят на ЕК и еврокомисар по енергийните въпроси Марош Шефчович.
На извънреден брифинг пък икономическият министър Божидар Лукарски потвърди, че България няма да се откаже от проекта. „Ние сме "За" проекта“, коментира той. Лукарски припомни, че все още няма официална позиция по отношение на спирането на „Южен поток“ от страна на Москва. Що се отнася за резултата от евентуално отказване на проекта, министърът посочи, че реално ще има загуба за страната ни и това би било удар върху секторните инвестиции в България.